PARTNER PORTALU
  • BGK

Niezwykły spływ w niezwykły dzień

  • PAP    25 lipca 2012 - 08:23
Niezwykły spływ w niezwykły dzień

W ramach obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w sobotę, niedzielę oraz 1 sierpnia można wziąć udział w spływie kajakiem "Wisłą przez Miasto Nieujarzmione". Podczas imprezy zaplanowano spotkania z powstańcami, wspólne śpiewanie pieśni, wyścig, paradę.
To już siódma edycja spływu organizowanego przez Fundację AVE. Kajakarze wyruszą z przystani Warszawskiego Klubu Wodniaków w Wawrze, a trasę zakończą na Tarchominie na wysokości ulicy Mehoffera, nieopodal miejsca udanej przeprawy partyzantów z początku września 1944 roku.

Organizatorzy zaznaczają, że w spływach może wziąć udział każdy niezależnie od wieku i umiejętności wioślarskich. Wyprawy zabezpieczają doświadczeni przewodnicy i ratownicy WOPR, a w realizację imprezy angażują się wolontariusze z klubu kajakowego fundacji.

Spływy będą połączone ze spotkaniami z powstańcami, wspólnym śpiewaniem piosenek powstańczych na wiślanych plażach, wyścigiem o "Kotwicę 44 roku" oraz paradą kajaków w godzinie W. W trakcie parady na wysokości Starówki zostanie wypuszczonych kilkaset biało-czerwonych balonów.

"Wisła w okresie Powstania Warszawskiego odgrywała szczególną rolę. Dramatycznie dzieliła miasto: podczas gdy Sowieci bezczynnie stacjonowali na prawym brzegu, mieszkańcy lewobrzeżnej Warszawy walczyli i ginęli. Rzeka pochłonęła w tym okresie wiele ludzkich istnień. Polscy żołnierze z praskiej strony podejmowali liczne próby przedostania się na pomoc walczącej stolicy. Nie wszystkim się udało. Z kolei w końcu września powstańcy przeprawiali się wpław przez rzekę, aby prosić o pomoc czerwonoarmistów" - zaznacza fundacja.

Informacje dotyczące zgłoszeń oraz program spływów - na stronie www.wisla44.splywajznami.pl. Projekt jest dofinansowany ze środków miejskich.

Czytaj też: Tak Mazowsze uczci rocznicę Powstania Warszawskiego
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.