PARTNER PORTALU
  • BGK

Noc Muzeów Katowice: Wizyta w niedostępnej na co dzień fabryce porcelany

  • PAP/AS    14 maja 2016 - 21:29
Noc Muzeów Katowice: Wizyta w niedostępnej na co dzień fabryce porcelany

"Drugą techniką jest zdobienie ręczne, głównie farbami ceramicznymi. Najczęściej wykańczamy farbą zawierającą 12-14 proc. czystego złota lub platynową farbą, której składnikiem jest tak naprawdę pallad" (fot. Twitter)

Możliwość przyjrzenia się, jak powstaje ręcznie zdobiona porcelana to atrakcja ciesząca się największym zainteresowaniem tych uczestników sobotniej Nocy Muzeów, którzy postanowili wybrać się do niedostępnej na co dzień fabryki w Katowicach.
Prezes Porcelany Bogucice Marek Przybył powiedział PAP, że w katowickiej fabryce od początku aż po współczesność porcelana jest ręcznie zdobiona. Pierwszą z najczęściej używanych tam technik dekorowania jest kalkomania. "Drukujemy wzór na specjalnym papierze z barwnikami ceramicznymi, nakładamy go na porcelanę i wypalamy w piecu" – wyjaśnił Przybył.

"Drugą techniką jest zdobienie ręczne, głównie farbami ceramicznymi. Najczęściej wykańczamy farbą zawierającą 12-14 proc. czystego złota lub platynową farbą, której składnikiem jest tak naprawdę pallad" – dodał prezes.

Z okazji Nocy Muzeów udostępnione zostały nie tylko zamknięte na co dzień dla zwiedzających przestrzenie fabryczne, włączono też piec do wypalania, w którym np. porcelana zdobiona naszkliwnie musi się wypalać średnio 90 minut w temperaturze 800-920 stopni.

Przybył dodał, że podczas Nocy Muzeów fabrykę porcelany odwiedza zazwyczaj kilka tysięcy osób. Pierwszy raz w fabryce był pan Maciej z Katowic, który powiedział PAP, że wybrał to miejsce, ponieważ to jedyna okazja, by obejrzeć je od środka i pokazać dzieciom, jak zdobi się porcelanę.

Z kolei pani Sylwia z Czechowic-Dziedzic zainteresowana była samą techniką zdobienia. "Interesuje mnie, jak te panie przyklejają kalki, jak ozdabiają złotem, bo sama zajmuję się ceramiką na własny użytek i mogę się tu czegoś dowiedzieć" – powiedziała.

W sobotnie popołudnie w fabryce porcelany rozstrzygnięto też konkurs, organizowany we współpracy z katowicką Akademią Sztuk Pięknych, na projekt nowej filiżanki z kolekcji muzycznej – tym razem poświęconej kompozytorowi i patronowi 2016 roku - Feliksowi Nowowiejskiemu. Zwyciężyła Karolina Dołkowska.

Organizowana w całej Polsce Noc Muzeów to możliwość nietypowego, bo nocnego zwiedzenia setek muzeów i placówek kulturalnych. Również w woj. śląskim niemal w każdym mieście zaplanowano wiele atrakcji – historycznych, kulturalnych, muzycznych, ale i ciekawostkowych.

Wiele z nich związanych jest z profilem tych placówek i ich działalnością, która na Śląsku często prowadzona jest na poprzemysłowych terenach i nawiązuje do czasów industrialnych.

I tak w czasie sobotniej Nocy Muzeów możliwe jest zwiedzanie podziemi Zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu, obejrzenie maszyny parowej z 1890 r. w powstałym na terenie dawnej kopalni Muzeum Śląskim, zwiedzanie odnowionych obiektów poindustrialnych oraz obejrzenie licznych wystaw o technicznym i przemysłowym dorobku Górnego Śląska.

W programie nocnej akcji nie zabrakło propozycji kulturalnych – np. w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu można obejrzeć dwie wystawy prezentujące tzw. sztukę nieprofesjonalną oraz fotografie z lat 20. i 30. ubiegłego wieku wykonane przez amatora-pasjonata; w Muzeum Śląskim – na widzów czeka wystawa o polskiej szkole plakatu, a w Muzeum w Sosnowcu – wystaw z dziełami rodziny Kossakowskich.

Historyczne wątki proponuje Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. Zwiedzający mogą obejrzeć Muzeum Izbę Pamięci Kopalni Wujek oraz miejsca na terenie kopalni związane z pacyfikacją i śmiercią górników, po których oprowadzają świadkowie tych wydarzeń.

Dla miłośników śląskiej demonologii przygotowano m.in. gry terenowe i spotkania o śląskich upiorach np. w chorzowskim skansenie; dla melomanów – liczne koncerty w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia; a dla zmęczonych – strefę chillout’u w katowickim Spodku z bluesem w tle.

Podczas corocznej Nocy Muzeów podróżowanie między Bytomiem, Chorzowem i Katowicami ułatwiają darmowe autobusy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.