PARTNER PORTALU
  • BGK

Noc Muzeów Warszawa: setki atrakcji podczas 13. edycji

  • PAP/AS    14 maja 2016 - 21:32
Noc Muzeów Warszawa: setki atrakcji podczas 13. edycji
Tegoroczna Noc Muzeów jest już trzynastą organizowaną w Warszawie (fot. pixabay.com)

Opowieść o "zadziwiających technologiach" w b. Drukarni PAP, zbiórka pamiątek na rzecz Muzeum Historii Polski i fotograficzna podróż w DSH po powojennej Warszawie związana z wystawą zdjęć z papowskich zbiorów to wybrane atrakcje sobotniej stołecznej 13. Nocy Muzeów.
Tegoroczna Noc Muzeów jest już trzynastą organizowaną w Warszawie. W pierwszej wzięło udział tylko 11 muzeów, które odwiedziło 16 tys. osób, co wówczas uznano za rekord. W roku ubiegłym stołeczne instytucje - muzea, archiwa, teatry, galerie czy pracownie odwiedziło ponad 300 tys. osób.

Największym powodzeniem cieszyło się Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, które zaprasza gości także w tegoroczną Noc Muzeów m.in. na spacer ścieżką tematyczną poświęconą znanym kobietom związanym z Pałacem. Będzie można skosztować potraw popularnych w ich czasach, zobaczyć co było wówczas modne i spróbować stworzyć trójwymiarowy portret królowej Marysieńki.

W tegorocznej edycji Nocy Muzeów wezmą udział 252 placówki, w tym rekordowa jest liczba debiutantów. Jednym z nich jest Legia Warszawa, która dla gości przygotowała m.in. możliwość przejażdżki klubowym autobusem oraz poświęconą historii zespołu wystawę w Muzeum Sportu.

Po raz pierwszy będzie także możliwość zwiedzenia zamkniętego na co dzień Pałacu Rzeczypospolitej przy pl. Krasińskich. Poza Biblioteką Wilanowską, gdzie oprócz ksiąg znajdują się oryginalne, mahoniowe meble i unikatowe mapy, będzie można zobaczyć Statuty Kazimierza Wielkiego – jeden z najstarszych zabytków polskiego prawodawstwa.

Na prawym brzegu Wisły w dawnej Drukarni PAP przy ul. Mińskiej będzie można obejrzeć drugą edycję wystawy "Zadziwiające technologie" organizowanej przez Polską Agencję Prasową. Podczas Nocy Muzeów polscy naukowcy promować będą polską naukę i rodzime wynalazki. Opowiedzą i zaprezentują jak działają drukarki 3D, drony czy łaziki. W programie m.in. pokazy, wystawy, warsztaty, atrakcje dla dzieci, a wszystko dotyczące polskiej nauki.

Podczas wydarzenia zorganizowana zostanie także zbiórka pieniędzy na pomoc dla dziennikarza PAP Mariusza Wachowicza, który kilka miesięcy temu miał wypadek, zapadł w śpiączkę, a obecnie wymaga intensywnej i kosztownej rehabilitacji.

Szansę na podzielenie się przechowywanymi na dnie szuflad historycznymi pamiątkami daje gościom imprezy Muzeum Historii Polski. "Każdy z nas ma w szufladzie czy na strychu rzeczy, do których nie zagląda i często nie są mu potrzebne, a z punktu widzenia historyka czy muzealnika mogą okazać się cenne. To mogą być bardzo różne przedmioty - album zdjęć przedwojennych, opaska powstańcza czy przedmiot życia codziennego - stare radio, a może plakat Solidarności" - zachęca dyrektor placówki Robert Kostro. Przedmioty będzie można przynosić do Kordegardy.

W znajdującym się nieopodal Galerii Domu Spotkań z Historią przygotowano "Nocne ćwiczenia z patrzenia". Poprowadzą je m.in. fotoreporter Wojciech Grzędziński, pisarka Sylwia Chutnik, varsavianista Zygmunt Walkowski, fotografka Anna Beata Bohdziewicz i kuratorka Ewa Meissner.

Zabiorą oni gości w fotograficzną podróż po powojennej, podnoszącej się z ruin Warszawie i po tętniącej życiem współczesnej stolicy. Opowiedzą m.in. o kulturze i modzie oraz nauczą jak czytać zdjęcia. "Fotograficzna podróż" nawiązuje do prezentowanej w Domu Spotkań z Historią wystawy "Na nowo. Warszawiacy 1945–55" ukazującej blisko 240 unikatowych zdjęć powojennej stolicy ze zbiorów Polskiej Agencji Prasowej.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.