Noc Muzeów: zaprezentuje się Łódź filmowa i włókiennicza

Kolektywne tworzenie muralu w Muzeum Sztuki, wizyta w filmowej Szuflandii i wędrówka po poprzemysłowych wnętrzach to tylko kilka atrakcji przygotowanych na sobotnią Noc Muzeów w Łodzi. MPK dowiezie na nie łodzian specjalnymi liniami obsługiwanymi przez zabytkowe pojazdy.
Noc Muzeów:  zaprezentuje się Łódź filmowa i włókiennicza
Zdaniem wiceprezydenta Łodzi Krzysztofa Piątkowskiego bogata oferta wydarzeń przygotowana przez 60 łódzkich placówek kultury (fot. pixabay.com CC0)

Zdaniem wiceprezydenta Łodzi Krzysztofa Piątkowskiego bogata oferta wydarzeń przygotowana przez 60 łódzkich placówek kultury - muzeów, galerii, uczelni artystycznych i teatrów – daje szansę na pobicie ubiegłorocznego rekordu; wówczas w Nocy Muzeów wzięło udział ponad 90 tys. osób.

W 2015 r. najchętniej odwiedzano Centralne Muzeum Włókiennictwa, które w tegorocznej edycji – obok zwiedzania ekspozycji rozpoczętego niedawno 15. Międzynarodowego Triennale Tkaniny – zaproponuje publiczności m.in. udział w otwarciu wystawy "Łódzka praczka", koncerty muzyki afrogospel, pokaz zabytkowych samochodów oraz liczne aktywności w należącym do Muzeum Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej.

Możliwość stworzenia dzieła sztuki otworzy się przed zwiedzającymi Muzeum Sztuki ms2. Na każdym piętrze wystawy "Atlas nowoczesności. Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku" pojawią się stanowiska z "kartami pracy" - aby uzyskać na nich obraz, trzeba będzie połączyć znajdujące na kartach kropki – do czego niezbędna będzie znajomość muzealnej kolekcji. Osoby, które prawidłowo wykonają zadanie, będą mogły narysować fragment muralu; pozostanie on na pamiątkę tej nocy na ścianie ms2.

W pofabrykanckich wnętrzach Pałacu Poznańskich niespodzianką ma być kącik melomana, wyposażony w sprzęt dawnych Łódzkich Zakładów Radiowych Unitra Fonica z lat 50.- 80. Jak poinformowała Agata Siuta z Muzeum Miasta Łodzi, ekspozycja jest zapowiedzią planowanej na lipiec wystawy o Fonice. Muzealnicy zaproszą zwiedzających do współpracy przy jej tworzeniu.

Dużym zainteresowaniem w ubiegłym roku cieszyło się EC1 Miasto Kultury działające w dawnym kompleksie zrewitalizowanej przedwojennej miejskiej elektrociepłowni. W sobotnią noc publiczność będzie mogła obejrzeć niedostępną do niedawna zachodnią część obiektu z oryginalną maszynerią elektrowni pochodzącą z 1929 r. Planetarium w EC1 przygotowało specjalne seanse, na które będzie można wejść co 20 minut.

W łódzkiej ASP odbędą się Targi Sztuki Studenckiej oraz – punktualnie o północy - pokaz mody, na który złożą się projekty studentów Katedry Ubioru. Od godz. 18 co godzinę zaplanowano wykłady o sztuce oraz warsztaty m.in. czerpania papieru i technik tkania na krośnie.

Kilka placówek odwoła się do tradycji Łodzi filmowej - swoje zasoby otworzy oddział Filmoteki Narodowej, mieszczący się w dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych. Każdy zwiedzający otrzyma na pamiątkę odcinek taśmy filmowej – nieużywanego obecnie nośnika obrazów tworzonych niegdyś w WFF. W Muzeum Kinematografii zaplanowano m.in. projekcje filmów - również plenerowe - oraz wizyty w Szuflandii z filmu J. Machulskiego "Kingsajz". Atrakcje dla dzieci przygotowało Muzeum Animacji Se-ma-for.

Na wydarzenia w ramach Nocy Muzeów będzie można dojechać specjalnymi liniami autobusowymi i tramwajowymi uruchomionymi przez miejskiego przewoźnika. Będą one obsługiwane nie tylko przez współczesne, ale także przez zabytkowe pojazdy, m.in. tramwaj z Sanoka z 1928 r. czy autobusy Ikarus 260 i 280.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE