PARTNER PORTALU
  • BGK

Noc Poezji w Krakowie

  • PAP    30 sierpnia 2012 - 17:27
Noc Poezji w Krakowie

Multimedialne widowisko "Wesele Zielonej Gęsi" według St. Wyspiańskiego i K.I. Gałczyńskiego, wiersze W. Szymborskiej czytane przez jej przyjaciół i koncert Artura Andrusa to niektóre z atrakcji krakowskiej Nocy Poezji, która odbędzie się w nocy z 7 na 8 września.
Jak poinformowali organizatorzy, podczas tegorocznej Nocy Poezji mniej będzie w porównaniu z zeszłoroczną edycją spotkań autorskich, więcej natomiast różnych odmian poezji - od klasycznej aż po nowoczesne awangardowe wydarzenia multimedialne.

"Dobre teksty poetyckie to wielka potrzeba dzisiejszego dnia, gdy język codzienny nie spełnia naszych oczekiwań. Chcemy postawić na wysoką jakość poezji mówionej i śpiewanej" - powiedział podczas konferencji prasowej zapowiadającej Noc Poezji dyrektor wydziału kultury Urzędu Miasta Krakowa Stanisław Dziedzic.

Najważniejszym wydarzeniem będzie widowisko na Rynku Głównym "Wesele Zielonej Gęsi", przygotowane na podstawie twórczości Stanisława Wyspiańskiego i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego według scenariusza Bronisława Maja.

W widowisku wystąpi grono znanych artystów, niekiedy rzadko oglądanych na scenie, jak Anna Polony i Marek Kondrat, oraz Grzegorz Turnau, Zbigniew Zamachowski, Wojciech Malajkat oraz aktorzy z teatru KTO. Jak przyznał scenarzysta Bronisław Maj podczas konferencji w krakowskim magistracie, "przy pomocy zagrażających zdrowiu technik i użyciu m.in. nadmanganianu potasu udało mu się odczytać pierwotne zapisy fragmentów +Wesela+, które zaprezentowane zostaną podczas tego widowiska".

W ramach Nocy Poezji odbędzie się m.in. Parnas poetów z udziałem Marcina Barana, Jakuba Ekiera, Darka Foksa, Jerzego Jarniewicza, Krzysztofa Koehlera, Zbigniewa Macheja, Marcina Sendeckiego, Andrzeja Sosnowskiego oraz Eugeniusza Tkaczyszyna. Nie zabraknie też spotkań z poezją awangardową i cyfrową, przygotowanych przez Korporację Ha!art: Ha!wangarda 2012.

Miłośników poezji Wisławy Szymborskiej krakowska PWST zaprasza na Scenę im. St. Wyspiańskiego, gdzie można będzie posłuchać wierszy noblistki oraz wspomnień bliskich Jej osób, m.in. Anny Dymnej, Anny Polony, Teresy Walas, Jerzego Kronholda, Ryszarda Krynickiego czy Leszka Aleksandra Moczulskiego. Wieczór poświęcony Noblistce, zatytułowany "Radość czytania Szymborskiej", poprowadzi Jerzy Illg.

<!-- pagebreak //-->

Kolejnym wydarzeniem na Scenie im. St. Wyspiańskiego będą "Lektury Mistrzów", podczas którego Anna Polony zaprezentuje utwory M. Konopnickiej, K. Iłłakowiczówny i M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Gościem specjalnym będzie Danuta Michałowska prezentująca fragmenty "Beniowskiego" J. Słowackiego.

Z kolei "Międzykulturowy Moment Poetycki" to hasło przewodnie spotkania, w którym wezmą udział poeci Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Każdy z występujących przedstawi wiersz związany z inna kulturą, opowie o źródłach inspiracji i okolicznościach powstania utworu.

W programie Nocy nie zabraknie też poezji śpiewanej, odbędzie się także koncert Artura Andrusa z zespołem oraz spotkania autorskie z poetami - Janem Polkowskim, Jerzym Kronholdem, Januszem Szuberem.

Dzięki współfinansowaniu projektu "Krakowskie Noce 2012" przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, Gmina Miejska Kraków przygotowuje tegoroczne Noce we współpracy z instytucjami kultury w innych miastach. W ramach Nocy Poezji dodatkowe wydarzenia odbędą się w Oświęcimiu oraz w Niepołomicach.

Organizatorem II Nocy Poezji jest Urząd Miasta Krakowa, współorganizatorem -Teatr KTO i Śródmiejski Ośrodek Kultury (gminne instytucje kultury). Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.