PARTNER PORTALU
  • BGK

Nocą muzea są powabniejsze

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    12 maja 2010 - 07:49
Nocą muzea są powabniejsze

Od 2005 r. większość krajów Starego Kontynentu obchodzi wspólnie Europejską Noc Muzeów. Z polskich miast najdłuższy staż ma Poznań: osiem edycji.
W akcji w najbliższy weekend weźmie udział m.in. ponad 2 tys. muzeów we Francji, 450 w Rosji, prawie 400 we Włoszech i ponad 230 w Wielkiej Brytanii. Na oficjalnej stronie nuitdesmusees.culture.fr swoje programy zgłosiło ponad 80 polskich placówek w 25 miejscowościach – informuje „Rzeczpospolita”.

Przed rokiem w Warszawie muzea i galerie odwiedziło w majową noc prawie 200 tys. osób, w Krakowie ok. 140 tys. Taką publiczność są w stanie zgromadzić tylko najgłośniejsze wydarzenia.

Przyciąga nie tylko darmowy wstęp. Po zapadnięciu zmroku wizyta w muzeum nabiera niepowtarzalnego uroku i ma mniej oficjalny przebieg. Oprócz stałych wystaw i zbiorów udostępniane są np. pracownie konserwatorskie, planuje się wiele imprez towarzyszących.

Najwcześniej, z piątku na sobotę, startują krakowskie muzea, m.in. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, które zaprasza do udziału w grze „Poszukiwania średniowiecznego skarbu Krakowa”. Atrakcją będzie udostępnienie po raz pierwszy podziemi Rynku i Sukiennic.

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza m.in. na pokaz zabytków archeologicznych z Sudanu, Muzeum Narodowe we Wrocławiu – na wystawę poświęconą Tadeuszowi Kantorowi, a Muzeum Śląskie w Katowicach – na „Noc otwartą” Pracowni Konserwacji Zabytków.

W akcji uczestniczą też mniejsze placówki. Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu proponuje „Węgierską noc”, w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli aktorzy będą czytać „Biesiadę u hrabiny Kotłubaj”. Ciężar organizacji imprez spoczywa na samorządach, które – sądząc po zainteresowaniu – doceniły promocyjny walor Nocy Muzeów dla regionu – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.