PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa Huta może trafić na listę UNESCO

  • Przegląd prasy/Dziennik Polski    3 lutego 2010 - 07:07

Nowa Huta od kilku lat zyskuje nowy wizerunek. Z końcem 2004 roku jej układ urbanistyczny został uznany za dobro kultury i wpisany do rejestru zabytków jako „reprezentatywny przykład socrealizmu w Polsce”.
Pięć lat temu Rada Miasta Krakowa przegłosowała uchwałę w sprawie podjęcia działań przez prezydenta miasta w kierunku uznania za pomnik historii Nowej Huty (wybudowanej w latach 1949-1960), a potem rozpoczęcia starań o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miłośnicy Nowej Huty liczyli, że sprawa ruszy do przodu w roku jubileuszu 60-lecia. Ale nie ruszyła.

Wojewódzki konserwator zabytków Jan Janczykowski zaznacza, że droga do wpisu na listę UNESCO jest długa i skomplikowana. Na początku układ urbanistyczny Nowej Huty musiałby zostać wpisany na listę pomników historii. O taki zapis może starać się prezydent Krakowa, składając wniosek do prezydenta RP.


Wojewódzki konserwator zwraca uwagę na zaniedbania, które mogą poważnie wstrzymać procedurę. Podkreśla, że Nowa Huta potrzebuje rewitalizacji. Batalia o wpis może przyspieszyć odnowę starej Nowej Huty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.