PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa łódź ratunkowa na jeziorze Mamry

  • PAP    1 maja 2012 - 15:39

Ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego dostali we wtorek nową łódź, która będzie pracować na jeziorze Mamry.
Wartą 130 tys. zł. łódź pomógł kupić Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jak powiedział kapitan Zbigniew Kurowicki, który jest szefem Mazurskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego to „sprzęt z najwyższej półki”. Łódź jest wyposażona m.in. w system GPS.

Łódź będzie stacjonować w bazie Skłodowo na jeziorze Mamry, to jedna z czterech stałych baz pogotowia na Mazurach, inne stałe bazy są: w Giżycku, Mikołajkach i Piszu. Od czerwca br. mazurscy ratownicy otworzą trzy stacje sezonowe: w Rynie, Wierzbie i Sztynorcie.

Kurowicki powiedział, że poziom wyposażenia mazurskich ratowników jest „na najwyższym, światowym poziomie”. MOPR dysponuje 16 łodziami motorowymi, w tym trzema kutrami oraz 10 łodziami zwanymi przez ratowników „ribami”, tj. łodziami hybrydowymi.

Dodał, że każda łódź pogotowia ma GPS i widać ją na mapach cyfrowych. Ponadto ratownicy korzystają z pięciu kamer termowizyjnych, przez mogą nieść pomoc żeglarzom w każdych warunkach pogodowych.

W MOPR działa ok. 500 ratowników, na etatach pracuje ich 17. Kurowicki przyznał, że jest to „trochę za mała liczba”, w jego ocenie powinny być 24 etaty ratownicze. Przyznał, że w przyszłym roku etaty te obiecał dofinansować wojewoda warmińsko-mazurski.

Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe pilnuje 171 km szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.