PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa nazwa skweru w Toruniu

  • PAP    4 października 2012 - 20:59

Teren przed XIV-wieczną bramą klasztorną na Starym Mieście w Toruniu otrzyma nazwę Skweru Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej. Decyzję podjęli w czwartek radni dla upamiętnienia uczelni, która w okresie międzywojennym funkcjonowała w grodzie Kopernika.
Szkolenie kadr dla morskich sił zbrojnych rozpoczęto w Toruniu 20 marca 1921 r., gdy powołano Tymczasowe Kursy Instruktorskie dla Oficerów Marynarki Wojennej z siedzibą przy ul. Fredry 8. Z kolei 1 października 1922 r. rozpoczęła działalność Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej, którą w 1925 r. umieszczono w XIX-wiecznych Koszarach Racławickich (obecnie hotel) na skraju starówki.

19 października 1928 r. uczelnię przemianowano na Szkołę Podchorążych Marynarki Wojennej. Placówka z roku na rok się rozwijała, w 1935 r. funkcjonowały trzy wydziały: morski (oficerowie nawigacyjno-pokładowi), techniczny (mechanicy) i administracyjny (intendenci).

W okresie międzywojennym uczelnia wykształciła 224 oficerów na wydziale morskim, 23 oficerów na wydziale technicznym i 12 oficerów na wydziale administracyjnym.

W 1938 r. placówkę przeniesiono z Torunia do Bydgoszczy, a po wybuchu drugiej wojny światowej ewakuowano do Pińska, gdzie 12 września 1939 r. nastąpiło jej rozwiązanie.

W Toruniu 29 listopada, w Dzień Podchorążego, odbędą się uroczystości 90-lecia utworzenia szkoły kształcącej oficerów marynarki wojennej. Udział wezmą m.in. przedstawiciele Akademii Marynarki Wojennej z Gdyni, która kontynuuje tradycje toruńskiej uczelni. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.