PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa ścieżka spacerowa w Sanoku

  • PAP    5 października 2011 - 09:46

Ścieżka spacerowa „Śladami rodu Beksińskich” powstała w Sanoku. Beksińscy do tego miasta przybyli w pierwszej połowie XIX wieku.
– Jest to forma podziękowania zasłużonej dla Sanoka rodzinie, która przez blisko dwieście lat wpływała na rozwój gospodarczy, kulturowy i architektoniczny miasta – informuje rzeczniczka sanockiego magistratu Agnieszka Frączek.

Współzałożycielem dzisiejszej fabryki autobusów Autosan był Mateusz Beksiński. Jego potomkami byli m.in. architekt miejski Władysław Beksiński, plastyk Zdzisław Beksiński i dziennikarz muzyczny Tomasz Beksiński.

Trasa ścieżki biegnie przez większość miejsc związanych z rodziną Beksińskich. Są to między innymi: zamek, plac św. Jana, Park Miejski, cmentarz. Łącznie znalazło się 10 punktów na terenie miasta. Informacje o rodzinie Beksińskich można znaleźć na 11 tablicach informacyjnych.

Ścieżka dostępna jest w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej oraz w całości dostosowana dla osób niepełnosprawnych. Powstała na podstawie pomysłu autorskiego przewodniczki miejscowego koła PTTK Sabiny Pelc-Szuryn, której pomagała Ewelina Krauze.

Z Sanokiem rodzina Beksińskich związana była przez kilka pokoleń. Przodek najbardziej znanego przedstawiciela rodu Zdzisława Beksińskiego – Mateusz zamieszkał w tym mieście po upadku powstania listopadowego. Był jednym z założycieli fabryki kotłów, potem wagonów, poprzedniczki dzisiejszego Autosanu.

Z kolei Z. Beksiński urodził się w Sanoku 24 lutego 1929 roku. Po skończeniu architektury wrócił do Sanoka. Tam od 1959 roku do początku lat 70. pracował, jako stylista, określany wówczas, jako plastyk, w dziale głównego konstruktora Autosanu.

W 1977 r. Beksiński zdecydował się opuścić Sanok po decyzji władz miasta o rozbiórce rodzinnego domu Beksińskich. W latach 70. i 80. stał się popularny w kraju i za granicą. Jego obrazy pokazywane były w prestiżowych galeriach na całym świecie.

Został zamordowany 21 lutego 2005 roku w swoim mieszkaniu na warszawskim Mokotowie. Swój dorobek i majątek Beksiński przekazał w testamencie Muzeum Historycznemu w Sanoku. Muzeum ma największą kolekcję jego dzieł, która liczy kilka tysięcy obrazów, reliefów, rzeźb, rysunków, grafik i fotografii. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: