PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa siedziba Filharmonii

  • PAP    17 stycznia 2011 - 19:56
Nowa siedziba Filharmonii

Otwarcie nowej siedziby Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie odbędzie się 19 marca i będzie połączone z uroczystym koncertem z okazji 65-lecia istnienia tej instytucji - poinformowała dyrekcja filharmonii.
Budowa siedziby olsztyńskiej filharmonii trwała półtora roku i kosztowała ponad 65 mln zł, czego 44,5 mln zł to środki unijne. O terminie zakończenia inwestycji poinformowały w poniedziałek na wspólnym briefingu prasowym władze samorządowe regionu i dyrekcja placówki.

- Nowoczesna filharmonia z pewnością będzie kulturalną wizytówką regionu - powiedział marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas. Jak dodał, dzięki tej inwestycji melomani będą mogli uczestniczyć w koncertach i imprezach kulturalnych na najwyższym poziomie.

Podczas inauguracji 19 marca melomani wysłuchają trzech utworów, napisanych specjalnie na tę okazję - koncertu na orkiestrę, skomponowanego przez prof. Marcina Błażewicza oraz dwu kompozycji pisanych na chór, autorstwa prof. Stanisława Moryto i Emila Wojtackiego.

Olsztyńscy filharmonicy wykonają także IX Symfonię Ludwiga van Beethovena, by - jak powiedział dyrektor filharmonii Janusz Lewandowski - poprzez finałową "Odę do radości" uczcić udział Unii Europejskiej w inwestycji. Do udziału w tym koncercie zostaną zaproszeni soliści z zagranicy.

Według dyrektora filharmonii Janusza Lewandowskiego nowa sala koncertowa ma znakomitą akustykę, co potwierdziły dwukrotne badania wykonane przez specjalistów z Akademii Muzycznej w Poznaniu.

- Jestem pewien, że nie musimy bać się o frekwencję, bo już teraz wyprzedajemy wszystkie bilety na nasze koncerty. A w nowej siedzibie będziemy mogli gościć zespoły operetkowe czy nawet operowe, które wzbogacą dotychczasową ofertę muzyczną - powiedział Lewandowski.

Nowa siedziba ma pięć kondygnacji. W dwu podziemnych znajdują się parkingi i część techniczno-magazynowa. Centralną część parteru zajmuje sala koncertowa z widownią na ponad 500 miejsc. Poza nią jest tu również hol z recepcją, kasy i punkty informacyjne oraz część gastronomiczna. Na pierwszym piętrze znalazły się sale prób, garderoby dla orkiestry, biura i administracja. Najwyższą kondygnację zajmuje część hotelowa, sale konferencyjne i szkoleniowe. Łączna kubatura budynku sięga 60 tys. m sześc.

Dotychczas olsztyńska filharmonia korzystała z sali koncertowej i innych pomieszczeń państwowej szkoły muzycznej. Nowa siedziba sąsiaduje z budynkiem szkoły przy ul. Kościuszki. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.