PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa trasa turystyczna w Kopalni Soli w Bochni

  • PAP    26 kwietnia 2014 - 09:44
Nowa trasa turystyczna w Kopalni Soli w Bochni

- Od 1 maja dostępna dla zwiedzających będzie nowa trasa historyczna w Kopalni Soli w Bochni "Wyprawa w Stare Góry". Obejmuje ona najstarsze, nigdy nie udostępniane turystom wyrobiska kopalni, w których od średniowiecza do początku XX w. wydobywano sól kamienną.
Jak poinformował Bogdan Krawiec, kierownik działu turystyki Kopalni Soli w Bochni, podróż podziemnymi chodnikami rozpoczyna się na głębokości 70 m - od poziomu Danielowiec, a kończy się na poziomie IV August - 176 m.

Licząca blisko 3 kilometry trasa prowadzi przez najstarsze, surowe, średniowieczne wyrobiska bocheńskiej kopalni. Po drodze turyści pokonają ciasne chodniki, przedziały drabinowe, komory i strome pochylnie.

"To spore wyzwanie wymagające od turystów bardzo dobrej kondycji fizycznej, ale w nagrodę mogą oni podziwiać piękno surowych formacji skalnych odkrytych dzięki pracy górników" - zaznaczył.

Zwiedzający w maksymalnie 15-osobowych grupach będą pokonywać trasę w rynsztunku górniczym, wyposażeni w kaski, lampy, pochłaniacze i kombinezony ochronne. Towarzyszyć im będzie dwóch przewodników.

Trasa dostępna będzie wyłącznie dla osób pełnoletnich, cieszących się dobrym zdrowiem. Wejście na nią wymaga wcześniejszej rezerwacji.

Zabytkowa Kopalnia Soli w Bochni w czerwcu 2013 roku została dopisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Znajduje się na niej wraz z pobliską kopalnią w Wieliczce.

Początki kopalni soli w Bochni datowane są na rok 1248, kiedy to, najprawdopodobniej przypadkowo podczas pogłębiania studni solankowych, na głębokości 50-60 m po raz pierwszy w Polsce odkryto sól kamienną.

Po odkryciu soli cały teren wykupił król Bolesław Wstydliwy, który kilka lat później wezwał cystersów z Wąchocka, by pomogli w rozpoczęciu eksploatacji złóż niedoświadczonym górnikom bocheńskim. Znajomość trudnych technik górniczych została przyniesiona do Wąchocka z zakonnikami sprowadzonymi tam z opactwa Morimond, bowiem francuscy mnisi pracowali m.in. jako górnicy.

Ok. 40 lat po tym jak kopalnia bocheńska była już dużym, dobrze prosperującym przedsiębiorstwem odkryto sól w Wieliczce. W następnych latach kopalnie w Bochni i Wieliczce połączono w jedno duże przedsiębiorstwo, pod nazwą "Żupy Krakowskie". Stanowiło ono własność królów Polski i przynosiło w średniowieczu 1/3 dochodów ich skarbca. Do XIV wieku więcej soli wydobywano w Bochni, dopiero później wielicka kopalnia objęła prym.

W bocheńskiej kopalni wydobycie soli było znacznie trudniejsze niż w Wieliczce, stosowano pionierskie i unikatowe techniki górnicze. Należały do nich kieraty służące jako maszyny wyciągowe, oraz zainstalowana w 1930 r. maszyna parowa wyprodukowana w Hucie Laura w Chorzowie.

W 1981 r. kopalnię wpisano do rejestru zabytków. W latach 90-tych zeszłego roku rozpoczęła ona działalność turystyczną. Strefę zabytkową stanowią trzy szyby, w tym najstarszy w Europie działający nieprzerwanie od 1251 r. szyb Sutoris oraz dziewięć poziomów usytuowanych pod powierzchnią terenu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.