PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa trasa turystyczna w Wieliczce

  • PAP    1 sierpnia 2012 - 13:13
Nowa trasa turystyczna w Wieliczce

Turyści od środy mogą zwiedzać nową trasę turystyczną w zabytkowej Kopalni Soli Wieliczka – „Trasę Górniczą”.
Biegnie ona historycznymi wyrobiskami ukazującymi sposoby eksploatacji soli przez kolejne stulecia. Jak poinformował Kajetan d'Obyrn, prezes Zarządu Kopalni Soli Wieliczka SA, turyści – jak prawdziwi górnicy – mierzą się z podziemnymi wyzwaniami.

Każdy z członków wyprawy otrzymuje górniczy ekwipunek, na który składają się: ochronny kombinezon, kask, pochłaniacz gazu filtrujący powietrze i lampa. Tak wyposażeni wędrowcy wyruszają XIV-wiecznym szybem Regis w głąb Ziemi.

„Trasę Górniczą” wytyczono w jednym z najstarszych i niedostępnych dotąd dla turystów rejonów wielickiej kopalni. Obejmuje 21 zabytkowych wyrobisk, komór i chodników, które eksploatowano od XIV do XX wieku.


Wędrówka podziemną trasą trwa około 3 godzin. Odbywa się w maksymalnie 20-osobowych grupach wraz z przewodnikiem. Po drodze zwiedzający otrzymują od przewodnika szereg zadań, dzięki którym mogą poznać specyfikę pracy solnego górnika, np. mierzenie poziomu metanu, sposoby pozyskiwania i transportu soli, splatanie lin.

„Trasa Górnicza” jest dostępna zarówno dla turystów indywidualnych, jak i dla grup zorganizowanych. Dla tych pierwszych przygotowane są tury rozpoczynające się o konkretnych godzinach w języku polskim i angielskim.

Trasa powstała w ramach projektu „Szlaki nowej przygody w zabytkowej Kopalni Soli Wieliczka”, finansowanego m.in. ze środków unijnych. Zakładał on rewitalizację budynków nadszybia zabytkowego szybu Regis, zbrojenie szybu Regis wraz z montażem w nim wind osobowych, zabezpieczenie zabytkowych 21 wyrobisk górniczych i udostępnienie tych wyrobisk w ramach trasy turystycznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.