PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa wieża widokowa powstanie w Rabce-Zdroju

  • JL    31 sierpnia 2010 - 16:44

Władze Małopolski inwestują w wieże widokowe dla turystów. Będą oni mogli podziwiać panoramę Gorców, Beskidu Wyspowego oraz sąsiadującej Mszany Dolnej z nowej wieży widokowej na Górze Królewskiej w Rabce-Zdroju.
Marszałek Marek Nawara podpisał z burmistrz Rabki Ewą Przybyło umowę na dofinansowanie inwestycji z budżetu województwa.

– To przykład inwestycji, która pokaże piękno i uroki Małopolski. Jestem pewny, że Rabka z sukcesem wykorzysta przekazaną dotację – zaznaczył, podpisując umowę, marszałek Marek Nawara.

Jak informował marszałek Nawara nowa atrakcja turystyczna zlokalizowana będzie na Górze Królewskiej w pobliżu stoku narciarskiego Polczakówka. Wieża będzie drewnianą konstrukcją posadowioną na betonowych fundamentach o wysokości ponad 20 metrów.

Burmistrz Rabki Ewa Przybyło podkreśliła, że prace nad projektem są bardzo zaawansowane.

Mają uzgodniony plan zagospodarowania przestrzennego. – Udało się nam przygotować wizualizację, a dzisiaj otrzymujemy dotację od marszałka na realizację inwestycji – mówiła Ewa Przybyło.

Inwestycja będzie realizowana w partnerstwie samorządu województwa, gminy Rabka oraz Fundacji Rozwoju Regionu Rabka jako pomysłodawcy projektu. I tak 80 tys. zł pochodzi z budżetu województwa, 60 tys. zł dołoży gmina Rabka-Zdrój, a 20 tys. zł oraz działkę, na której zostanie wybudowana wieża przekazała Fundacja Rozwoju Regionu Rabka.

Zdaniem marszałka Marka Nawary inwestycja ma szansę pokazać piękno krajobrazu Małopolski i stać się sporą atrakcją turystyczną w tej części regionu. Zwłaszcza, że wkrótce w pobliżu wieży widokowej ma powstać także wyciąg krzesełkowy, który zimą będzie obsługiwał narciarzy, a w lecie na górę będą mogli wyjechać turyści chcący skorzystać z wieży widokowej.

– Stawiamy na narciarstwo biegowe. Chcemy wykorzystać ten teren do stworzenia tras biegowych na Polczakówce, a w pobliżu wieży widokowej będzie przebiegała ścieżka spacerowa dla turystów.

Jak przypomniał marszałek Nawara, to nie pierwsza wieża widokowa dla turystów, która zostanie wybudowana z inicjatywy władz regionu. Wcześniej marszałek Małopolski przekazał 80 tys. zł na budowę podobnego obiektu władzom gminy Limanowa. Dzięki temu już wkrótce turyści będą mogli podziwiać panoramę Beskidu Wyspowego z wieży widokowej na Górze Jaworz (Polana pod Jaworzem). Wieża będzie miała ok. 20 metrów wysokości, zostanie wykonana z drewna (również dach będzie zrobiony z drewnianego gontu). Będzie stąd można podziwiać nie tylko panoramę Beskidu Wyspowego, ale także Jeziora Rożnowskiego.

Dzięki pomocy finansowej samorządu województwa udzielonej w 2007 r. gminie Dobra w 2008 r. powstała także wieża widokowa na Górze Mogielica. Szybko stała się ogromną atrakcją turystyczną w tej części regionu i cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Województwo przekazało na to przedsięwzięcie dotację w wysokości 134 tys. zł. Wszystkie trzy wieże to konstrukcje drewniane posadowione na betonowych fundamentach i są położone w pobliżu szlaków turystycznych. Są to przykłady ciekawych inwestycji, które w prosty, nieingerujący daleko w środowisko naturalne sposób podkreślają piękno i uroki Małopolski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.