PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe atrakcje Muzeum Śląskiego

  • PAP    24 lutego 2012 - 08:00

Przedwojenne tablice reklamowe z Chorzowa, dwa zrekonstruowane średniowieczne naczynia, obraz Alfreda Wierusza-Kowalskiego znalazły się wśród nowych nabytków Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Wśród najciekawszych nabytków w zbiorach działu historii Muzeum Śląskiego znalazło się sporo przedwojennych przedmiotów, w tym dobrze zachowany sztandar Związku Podoficerów Rezerwy z Katowic - Ligoty, tablice reklamowe, matryca do druku znaczków opłaty administracyjnej z Katowic, jak również plakat plebiscytowy. Ciekawostką jest banjo z sygnaturą znanego w latach międzywojennych sklepu muzycznego Emanuela Wittora z Katowic.

Dział sztuki wzbogacił się m.in. o obraz Alfreda Wierusza-Kowalskiego pt. "W cieniu" oraz o rzeźbę Feliksa Antoniaka reprezentującą nurt w sztuce lat 20. ubiegłego stulecia. "Udało nam się pozyskać także dwa bogate archiwa fotograficzne działających na Śląsku przez wiele lat znanych fotografów - Stanisława Gadomskiego i Stanisława Jakubowskiego. Zbiór stanowią nabytki fotografii zakładowych i amatorskich (...) często będących cennym źródłem badań nad historią i kulturą regionu" - poinformowało Muzeum Śląskie.

Jednym z ciekawszych nabytków jest pochodząca z początku XX wieku drewniana karuzela-zabawka.

Nowością w zasobach muzealnych są także drobne fragmenty naczyń, fragmenty przedmiotów metalowych, okruchy ołowiu, pojedyncze krzemienie oraz dwa zrekonstruowane naczynia z okresu średniowiecza pozyskane podczas prac wykopaliskowych w Rudzie Śląskiej oraz badań wyprzedzających budowę autostrady A1 w miejscowościach Świerklany Górne i Świerklany Dolne.

Muzeum Śląskie podaje, że przedmioty archeologiczne pochodzące z tych okolic mogły stanowić wyposażenie gródka stożkowatego lub tzw. dworu na kopcu, czyli drewnianego dworu wzniesionego w miejscu obronnym i otoczonego urządzeniami obronnymi.

Od 2009 roku Muzeum Śląskie powiększyło swoje zbiory o prawie 25 tys. eksponatów (w 2011 zbiór powiększył się o ponad 9 tys.). Część z nich można oglądać w muzeum, inne zostaną zaprezentowane dopiero w nowej, budowanej od 2011 roku siedzibie Muzeum Śląskiego, której powierzchnia wystawiennicza pozwoli na pokazanie niemałej części przechowywanych w magazynach zbiorów. Obiekt, którego powierzchnia wystawiennicza obejmie dwie podziemne kondygnacje - ok. 6 tys. m kw. - powinien być gotowy w 2013 roku.

Obecnie Muzeum Śląskie dysponuje 105 tys. muzealiów (przed drugą wojną światową było ich ok. 130 tys.). Aktualnie, jak informuje muzeum, jednym z celów "polityki zakupów, pozyskiwania darów i depozytów na rzecz muzeum jest przywrócenie charakteru wszechstronności zbiorów sprzed 1939 roku". Muzealników w związku z tym cieszą wszystkie pozyskane przedmioty, "szczególnie te pozornie nieistotne, które w prosty metaforyczny sposób opowiadają o historii Śląska; tak jak skrzynka pocztowa z Raciborza, która raz była w służbie niemieckiej, a raz polskiej poczty".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.