PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe auta dla śląskiej policji

  • PAP    21 listopada 2012 - 12:50
Nowe auta dla śląskiej policji

45 nowych samochodów trafi do końca roku do jednostek śląskiej policji. 21 z nich przekazano w środę.
To oznakowane radiowozy marki kia cee'd, nieoznakowane ople astra i specjalistyczny fiat ducato dla drogówki. Zastępca śląskiego komendanta wojewódzkiego policji podinspektor Piotr Kucia ocenił, że nowe samochody na pewno wpłyną na poprawę bezpieczeństwa na śląskich ulicach.

Czytaj też: Policyjne nowe fury dzięki miejskiej kasie

„Wszystkie te pojazdy zostały kupione w ramach tzw. sponsoringu. Połowę ich wartości pokryło 21 samorządów lokalnych, do których trafią samochody. Najwięcej, 10 aut trafi do Katowic. Cztery samochody dostaną policjanci z Tychów, po trzy - z Jaworzna, Raciborza i Bierunia" - powiedział dziennikarzom wicekomendant.

Podinsp. Kucia zaznaczył, że policja nie miała wpływu na marki zakupionych samochodów - kupiono je zgodnie z prawem zamówień publicznych. Śląscy policjanci dostaną 12 oznakowanych radiowozów marki kia cee'd, wyposażonych w silniki diesla o pojemności 1,6 l i mocy 126 koni mechanicznych. Każdy z nich kosztował 61,5 tys. zł.

Reszta to nieoznakowane ople astra, z cywilnymi tablicami rejestracyjnymi, które trafią do służb kryminalnych. Mają silniki benzynowe o pojemności 1,6 l i mocy 116 koni mechanicznych. Każdy z nich kosztował 55 tys. zł. Auta zostały wyposażone specjalnie na potrzeby policji.

Mają np. blokadę tylnych drzwi, co umożliwia przewożenie zatrzymanych. Są też dostosowane w taki sposób, aby można w nich było zamontować policyjny sprzęt. Jednym z przekazanych aut jest fiat ducato - specjalistyczny pojazd dla policjantów ruchu drogowego, który będzie kierowany do kolizji i wypadków.

To auto przekazała komenda główna. Kupiono go ze środków unijnych w ramach programu operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko". Cały śląski garnizon dysponuje prawie 2 tys. pojazdów. Te najbardziej wysłużone są na bieżąco wycofywane z eksploatacji. Średni wiek używanych przez policję radiowozów to 6-7 lat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.