PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe grawery zabezpieczą rowery w opolskim

  • PAP    23 lipca 2014 - 19:05
Nowe grawery zabezpieczą rowery w opolskim

Opolska policja opracowała i uruchamia nowy system znakowania rowerów, przy wykorzystaniu elektronicznej bazy danych. Znakowanie ruszy pod koniec sierpnia. W środę komenda wojewódzka dostała 28 urządzeń, którymi jednoślady będą znakowane.
Grawery - niewielkie, elektryczne urządzenia o łącznej wartości 3 tys. zł - sfinansował samorząd woj. opolskiego. Przekazał je w środę opolskiej komendant wojewódzkiej policji wicemarszałek woj. opolskiego Tomasz Kostuś.

Kostuś mówił, że kradzieży rowerów, które zdarzają się zwłaszcza w sezonie letnim, przeciwdziałać nie można, ale można zminimalizować ich skutki. Ma temu służyć autorski, stworzony w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu i uruchamiany właśnie program z nowym systemem znakowania jednośladów oraz elektroniczną ich bazą. Baza ta ma ułatwić identyfikację odzyskanych rowerów oraz umożliwić ich szybki zwrot właścicielom.

Opolska komendant wojewódzka policji insp. Irena Doroszkiewicz zapowiedziała, że znakowanie ruszy 25 sierpnia. Będzie przeprowadzane we wszystkich powiatach woj. opolskiego przez tamtejsze komendy i komisariaty według ustalonego wcześniej harmonogramu. Każda z powiatowych komend dostanie 2 do 4 grawerów.

Twórca nowego policyjnego systemu znakowania rowerów, Marcin Kosmala z wydziału prewencji opolskiej policji powiedział , że nowością jest w nim właśnie elektroniczna, policyjna baza danych, w której znajdą się dane właściciela roweru i samego jednośladu - jego kolor, numer fabryczny, rodzaj oraz numer nadany przy grawerowaniu, zaczynający się od liter oznaczających województwo (OP) i dany powiat.

Dzięki bazie policjanci ruchu drogowego czy patrolujący dany teren w całym kraju będą mogli sprawdzić dane roweru w trakcie kontroli drogowej, kontaktując się z dyżurnymi wojewódzkimi, którzy będą mieć do niej dostęp. "Do tej pory elektronicznej bazy nie było. To rodziło trudności przy weryfikowaniu i było czasochłonne" - dodał Kosmala.

Stworzona baza ma przyspieszyć weryfikowanie danych jednośladu. Informacja o niej zostanie rozesłana do komend wojewódzkich w całym kraju. Kosmala powiedział, że podobnie funkcjonujący system ma np. woj. lubelskie.

Zaznaczył, że stary system i stare numery, które nadano rowerom na Opolszczyźnie w ostatnich latach (łącznie oznakowano kilka tys. jednośladów) pozostaną ważne. Nie zostaną jednak wprowadzone do nowej bazy w związku z rożnym sposobem znakowania. Dlatego opolska policja zachęca do ponownego znakowania rowerów. W najbliższym czasie policjanci z komend powiatowych zostaną przeszkoleni z obsługi i procedur związanych z nowym programem, a samo znakowanie ruszy z końcem sierpnia. Znakować rower będzie mogła tylko osoba dorosła.

Rzecznik prasowy opolskiej policji, kom. Marzena Grzegorczyk podała, że w 2013 roku w woj. opolskim zgłoszono 213 kradzieży rowerów, a do końca czerwca tego roku zgłoszeń było 155.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.