PARTNER PORTALU
 • BGK

Nowe miejsce w Warszawie - Cytadela Muzeów, Muzeum Historii Polski

 • em    21 lipca 2015 - 14:57
Nowe miejsce w Warszawie - Cytadela Muzeów, Muzeum Historii Polski

Powstanie w Warszawie nowe miejsce dedykowane polskiej historii i kulturze - Cytadela Muzeów (fot. mkidn.gov.pl)

Decyzją Prezesa Rady Ministrów Ewy Kopacz, siedziba Muzeum Historii Polski powstanie na terenie kompleksu Cytadeli Warszawskiej, obok nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego.
Rada Ministrów uchwaliła wieloletni program dotyczący budowy nowego budynku dla MHP. List intencyjny w tej sprawie podpisali: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, Wiceprezes Rady Ministrów – Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak oraz dyrektorzy: Muzeum Wojska Polskiego – prof. Zbigniew Wawer i Muzeum Historii Polski - Robert Kostro.

Otwarcie nowej placówki planowane jest na jesień 2018 r. Nowa siedziba Muzeum Historii Polski będzie się znajdować na terenie Cytadeli Warszawskiej w zespole muzealnym, do którego należą: już istniejące Muzeum X Pawilonu, budowane Muzeum Katyńskie oraz Muzeum Wojska Polskiego, którego wznoszenie właśnie się rozpoczyna. Muzeum Historii Polski zajmie główne miejsce w kompleksie.

Nowy budynek będzie się wyróżniał

Budynek będzie miał powierzchnię około 24 tys. m² i stanie się jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Cechą wyróżniającą wystawę stałą Muzeum będzie harmonijne połączenie multimedialności z tradycyjnymi formami muzealnego przekazu.

Uchwalenie przez Radę Ministrów wieloletniego programu dotyczącego budowy MHP zapewni finansowanie jej kosztów, co pozwala planować otwarcie gmachu na 11 listopada 2018 r. Koszt zaplanowanej inwestycji wyniesie łącznie 310 000 000 zł i będzie w całości finansowany z budżetu państwa w okresie 4 lat realizacji programu.

W efekcie powstanie w Warszawie nowe miejsce dedykowane polskiej historii i kulturze - Cytadela Muzeów - włączające także w tkankę miasta niedostępny do tej pory ogromny zespół fortyfikacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • EWA, 2015-07-24 13:18:29

  Do EWA: a poza tym za powierzchownie kopala, zeby wydawac polecenia dotyczace historii Polakow i Wojska Polskiego! - takie dycyzje POwinny pani POdejmujaca zle decyzje wyjsc tylko i wylacznie z referedum Polakow - czyzby zapomniano o woli Narodu Polskiego w tym przypadku tez?
 • EWA, 2015-07-24 11:05:11

  Do Paweł Z.: jakiej mniejszosci narodowosci polskiej - kochaneczku, bo nie zrozumialam? cos pilam?
 • Paweł Z., 2015-07-21 15:53:02

  MHP boi się (i słusznie) że zostanie wchłonięte, zrośnie się z MWP. Wniosek zwiedzających z wycieczki do MHP: fajne samoloty, czołgi itp., a to przecież będą elementy ekspozycji zewnętrznej MWP. Druga sprawa, koncepcja MHP. Postawienie na wirtualną wystawę to błąd. Ja w takich nowoczesnych muzeach s...ię nudzę. Wolę je wziąć ze sobą na wynos, czyli przeglądać tą samą zawartość na tablecie, np. podczas jazdy autobusem do pracy. Po co jechać do takiego muzeum, jak ono jest wirtualne i mogę je obejrzeć w sieci? Trzecia sprawa, Cisek wymyślił przeniesienie MHP na Cytadelę, bo chyba są problemy z realizacją MWP. Może rzeczywiście rywalizacja na placu budowy wpłynie na decydentów w MON i przyśpieszą niemrawe prace nad MWP. Wszystkich goni czas (setne rocznice). Czwarta sprawa. Lokalizacja w cytadeli muzeów niepodległego Państwa Polskiego dla mnie jest jednak niestosowna. Przecież to obiekt okupanta służący do utrzymywania w zniewoleniu narodu polskiego. Dlaczego w takim razie nie postawić MHP w Wilczym Szańcu? No i koszty. Nawet nie wyobrażacie sobie jak wysokie są koszty utrzymania obiektu przerobionego z zimnej, wilgotnej cytadeli. Ogrzewanie, osuszanie powietrza, utrzymanie zabytku historycznego - potężne pieniądze. Obiekt cytadeli będzie ograniczał a nie rozwijał. W przeciwieństwie do wyspy muzeów w Berlinie nie znajduje się w samym centrum miasta, nie posiada budynków "elastycznych" umożliwiających ustawianie ekspozycji w jaki sposób się tylko zechce (ograniczenia konserwatora zabytków). No i na koniec. To wszystko strasznie dłuuugo trwa. Platforma pamiętała o Muzeum Żydów Polskich. Teraz nam trzeba czekać na powstanie obiektów dotyczących mniejszości narodowości polskiej :-). Może 5 lat po uruchomieniu MŻP Polin to się uda. Ech  rozwiń