PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe muzeum w Konieczkowej. Pierwsze takie w Polsce

  • PAP/AH    29 września 2017 - 12:31
Nowe muzeum w Konieczkowej. Pierwsze takie w Polsce
W Europie tego typu muzea są bardzo popularne. Teraz czas na Polskę. (Fot. Facebook.com/Muzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej w Konieczkowej)

Prawie 60 silników można zobaczyć w Muzeum Silników Stacjonarnych w Konieczkowej na Podkarpaciu. To pierwsze w kraju muzeum w całości poświęcone tym pojazdom. Placówka dla zwiedzających zostanie otwarta w najbliższą niedzielę.
• Najstarszy egzemplarz w muzeum pochodzi z 1897 r., najmłodsze silniki zaś z lat 80. XX w.

• Jednym z najcenniejszych eksponatów jest silnik diesla z gruszą żarową, która służyła do podgrzania jednostki i dopiero wówczas można była odpalić silnik.

• Muzeum będzie można zwiedzać już od 1 października.

- Większość naszych silników pochodzi jednak z lat międzywojennych. W zbiorach mamy wiele egzemplarzy, których nigdzie indziej nie można zobaczyć - powiedział pomysłodawca muzeum Grzegorz Smela.

Wśród eksponatów są m.in. silnik firmy Deutz z 1897 r. i jest to prawdopodobnie najstarszy zachowany silnik diesla tej marki. Jest też bardzo rzadki silnik marki Hofherr-Schrantz-Clayton-Shuttleworth. Zobaczyć można również silnik, który służył do napędzania mocarni, firmy Grade.

Jednym z najcenniejszych egzemplarzy jest silnik diesla z gruszą żarową, która służyła do podgrzania jednostki i dopiero wówczas można była odpalić silnik.

Smela zaznaczył, że w muzeum jest również w pełni sprawny silnik montowany w samolotach AN2(nazywanych potocznie Antkami). "Nie jest to, co prawda silnik stacjonarny, ale z tego względu, że samolot służył głównie w rolnictwie postanowiliśmy też umieścić go w naszych zbiorach" - powiedział.

W muzeum, oprócz silników można zobaczyć również wiele akcesoriów, które służyły do ich obsługi. Są m.in. klucze, oliwiarki, jest też wyposażenie warsztatu naprawczego. Zobaczyć można również publikacje, broszury, w tym instrukcje obsługi silników.

Smela podkreślił, że prezentowane silniki pochodzą przede wszystkim z jego prywatnych zbiorów oraz jego kolegi Tomasza Włodyki.

- Powołaliśmy Fundację Muzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej, która opiekuje się placówką. Chcemy powiększać nasze zbiory, już niedługo naszą kolekcję wzbogaci potężny, kilkutonowy silnik, który służył do poruszania młynem - dodał i podkreślił, że w kraju jest to pierwsze muzeum poświęcone silnikom.

- W Europie tego typu placówki są bardzo popularne - stwierdził Smela.

Muzeum będzie można zwiedzać już od najbliższej niedzieli. Placówka mieści się w budynku dawnego Kółka Rolniczego w Konieczkowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.