PARTNER PORTALU
 • BGK

Nowe muzeum w Konieczkowej. Pierwsze takie w Polsce

 • PAP/AH    29 września 2017 - 12:31
Nowe muzeum w Konieczkowej. Pierwsze takie w Polsce
W Europie tego typu muzea są bardzo popularne. Teraz czas na Polskę. (Fot. Facebook.com/Muzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej w Konieczkowej)

Prawie 60 silników można zobaczyć w Muzeum Silników Stacjonarnych w Konieczkowej na Podkarpaciu. To pierwsze w kraju muzeum w całości poświęcone tym pojazdom. Placówka dla zwiedzających zostanie otwarta w najbliższą niedzielę.
• Najstarszy egzemplarz w muzeum pochodzi z 1897 r., najmłodsze silniki zaś z lat 80. XX w.

• Jednym z najcenniejszych eksponatów jest silnik diesla z gruszą żarową, która służyła do podgrzania jednostki i dopiero wówczas można była odpalić silnik.

• Muzeum będzie można zwiedzać już od 1 października.

- Większość naszych silników pochodzi jednak z lat międzywojennych. W zbiorach mamy wiele egzemplarzy, których nigdzie indziej nie można zobaczyć - powiedział pomysłodawca muzeum Grzegorz Smela.

Wśród eksponatów są m.in. silnik firmy Deutz z 1897 r. i jest to prawdopodobnie najstarszy zachowany silnik diesla tej marki. Jest też bardzo rzadki silnik marki Hofherr-Schrantz-Clayton-Shuttleworth. Zobaczyć można również silnik, który służył do napędzania mocarni, firmy Grade.

Jednym z najcenniejszych egzemplarzy jest silnik diesla z gruszą żarową, która służyła do podgrzania jednostki i dopiero wówczas można była odpalić silnik.

Smela zaznaczył, że w muzeum jest również w pełni sprawny silnik montowany w samolotach AN2(nazywanych potocznie Antkami). "Nie jest to, co prawda silnik stacjonarny, ale z tego względu, że samolot służył głównie w rolnictwie postanowiliśmy też umieścić go w naszych zbiorach" - powiedział.

W muzeum, oprócz silników można zobaczyć również wiele akcesoriów, które służyły do ich obsługi. Są m.in. klucze, oliwiarki, jest też wyposażenie warsztatu naprawczego. Zobaczyć można również publikacje, broszury, w tym instrukcje obsługi silników.

Smela podkreślił, że prezentowane silniki pochodzą przede wszystkim z jego prywatnych zbiorów oraz jego kolegi Tomasza Włodyki.

- Powołaliśmy Fundację Muzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej, która opiekuje się placówką. Chcemy powiększać nasze zbiory, już niedługo naszą kolekcję wzbogaci potężny, kilkutonowy silnik, który służył do poruszania młynem - dodał i podkreślił, że w kraju jest to pierwsze muzeum poświęcone silnikom.

- W Europie tego typu placówki są bardzo popularne - stwierdził Smela.

Muzeum będzie można zwiedzać już od najbliższej niedzieli. Placówka mieści się w budynku dawnego Kółka Rolniczego w Konieczkowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.