PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe obiekty etnograficzne w Tokarni

  • AZA    11 maja 2011 - 20:12

Podpisanie umowy na posadowienie 42 zabytkowych obiektów oraz wernisaż wystawy „Tradycyjny ubiór chłopski na Kielecczyźnie na przełomie XIX i XX wieku” to dwa wydarzenia, które odbyły się dzisiaj w Parku Etnograficznym w Tokarni.
Zabytkowe obiekty  etnograficzne zostały przeniesione z terenu Kielecczyzny w latach 1977-2000 i zmagazynowane w Parku Etnograficznym w Tokarni. Posadowienie obiektów jest możliwe dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej w ramach Projektu: Rozbudowa Muzeum Wsi Kieleckiej - Parku Etnograficznego w Tokarni w celu zachowania dziedzictwa kulturowego - podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu”. Realizacja inwestycji będzie kosztowała ok. 17 mln zł.

„Tradycyjny ubiór chłopski na Kielecczyźnie na przełomie XIX i XX wieku” - to wystawa stała, która przedstawia cztery rodzaje stroju ludowego: strój kielecki z jego odmianą włoszczowską, strój świętokrzyski, strój krakowski oraz strój sandomierski. Na wystawie zaprezentowane zostały zarówno wersje kobiece, jak i męskie.

Na wystawie można także zobaczyć wybrane stroje obrzędowe (stroje weselne), a także ubiory będące wyróżnikiem wieku właściciela (kielecki strój starszej kobiety). Obok pełnych kompletów, zaprezentowane zostały też pojedyncze elementy ubiorów ludowych.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.