PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe obiekty etnograficzne w Tokarni

  • AZA    11 maja 2011 - 20:12

Podpisanie umowy na posadowienie 42 zabytkowych obiektów oraz wernisaż wystawy „Tradycyjny ubiór chłopski na Kielecczyźnie na przełomie XIX i XX wieku” to dwa wydarzenia, które odbyły się dzisiaj w Parku Etnograficznym w Tokarni.
Zabytkowe obiekty  etnograficzne zostały przeniesione z terenu Kielecczyzny w latach 1977-2000 i zmagazynowane w Parku Etnograficznym w Tokarni. Posadowienie obiektów jest możliwe dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej w ramach Projektu: Rozbudowa Muzeum Wsi Kieleckiej - Parku Etnograficznego w Tokarni w celu zachowania dziedzictwa kulturowego - podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu”. Realizacja inwestycji będzie kosztowała ok. 17 mln zł.

„Tradycyjny ubiór chłopski na Kielecczyźnie na przełomie XIX i XX wieku” - to wystawa stała, która przedstawia cztery rodzaje stroju ludowego: strój kielecki z jego odmianą włoszczowską, strój świętokrzyski, strój krakowski oraz strój sandomierski. Na wystawie zaprezentowane zostały zarówno wersje kobiece, jak i męskie.

Na wystawie można także zobaczyć wybrane stroje obrzędowe (stroje weselne), a także ubiory będące wyróżnikiem wieku właściciela (kielecki strój starszej kobiety). Obok pełnych kompletów, zaprezentowane zostały też pojedyncze elementy ubiorów ludowych.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.