PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe oblicze muzeum zrobi wrażenie?

  • PAP    16 sierpnia 2010 - 20:59

Amfiteatr w hali spustowej wielkiego pieca hutniczego z XIX wieku, multimedialna oprawa ekspozycji paleontologicznej - to niektóre z elementów projektu renowacji Muzeum Przyrody i Techniki "Ekomuzeum" w Starachowicach (świętokrzyskie). Otwarcie placówki zaplanowano na październik.
W ciągu dwóch lat w zabytkowym obiekcie wyremontowano m.in. halę lejniczą, budynek maszyny parowej oraz budynki filtrów Theisena. W hali spustowej wielkiego pieca powstał amfiteatr. Zainstalowano także windę, którą można wyjechać na taras widokowy, urządzony na górnym poziomie pieca. W odnowionej wieży ciśnień swoje miejsce znajdzie galeria. W maszynowni umiejscowiono: sale dydaktyczne, pracownię artystyczną i muzealną oraz bibliotekę.

Jak powiedziała dyrektor placówki Magdalena Gorzkowska, na nowo została zaaranżowana ekspozycja paleontologiczna muzeum. W trzech salach będzie można oglądać figury gadów - naturalnych rozmiarów - które żyły na terenie dzisiejszych Gór Świętokrzyskich w okresach: permu, triasu i jury. Wystawa będzie przedstawiała m.in. sceny polowania oraz naturalne środowisko zwierząt żyjących przed milionami lat.

Ekspozycja zyskała oprawę multimedialną. W muzeum będzie można oglądać filmy edukacyjne o ewolucji form życia na Ziemi i o współczesnych poszukiwaniach kopalnych szczątków dinozaurów.

W ramach remontu zbudowano także recepcję muzeum. Na terenie zajmowanym przez placówkę zainstalowano oświetlenie; powstały także ścieżki i alejki spacerowe.

Inwestycja kosztowała ponad 2 mln euro. Została zrealizowana dzięki Norweskiemu Mechanizmowi Finansowemu i Mechanizmowi Finansowemu Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Udział własny Starostwa Powiatowego w Starachowicach, któremu podlega placówka, uzupełniła dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Unikatowy w skali Europy starachowicki zakład wielkopiecowy powstał w 1841 r. i funkcjonował nieprzerwanie do końca lat 60. XX wieku. Muzeum Przyrody i Techniki "Ekomuzeum" im. Jana Pazdura utworzono w 2000 roku. Stanowi ono skansen technologiczny XIX- i XX-wiecznego hutnictwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.