PARTNER PORTALU
 • BGK

Nowe przejścia graniczne szansą dla samorządów w Polsce Wschodniej?

 • Agnieszka Widera-Ciochoń    27 lipca 2017 - 07:30
Nowe przejścia graniczne szansą dla samorządów w Polsce Wschodniej?
W sierpniu na pięć dni nad Bugiem staje most pontonowy łączący powiat włodawski oraz rejon szacki. Przekracza go wtedy ok. 50 tys. osób (fot.wolauhruska.pl)

Nowe przejścia graniczne to dla województw Polski wschodniej szansa na przyciągnięcie inwestorów oraz turystów. Ich budowa jednak nie postępuje w takim tempie jak by sobie tego mieszkańcy tych regionów życzyli. Nie zamierzają jednak rezygnować. - Tutaj te przejścia też muszą powstać. To jest jedyna szansa na rozwój Polski Wschodniej, a tej wielkiej szansy nie wykorzystujemy – mówi poseł Jarosław Sachajko.
• Gminy powiatu włodawskiego od lat zabiegają budowę nowych przejść granicznych z Białorusią i Ukrainą.

• - Powiat włodawski jest najbiedniejszym w całej Unii Europejskiej. Przejście to nowe miejsca pracy, ożywienie gospodarki, zachęta dla turystów – wymienia Jarosław Sachajko, przewodniczący Parlamentarnego Zespół ds. Utworzenia Przejścia Granicznego w Powiecie Włodawskim.

• Przyszłość relacji z krajami sąsiadującymi z Polską Wschodnią będzie jednym z tematów zbliżającego się Wschodniego Kongresu Gospodarczego.


Jeszcze latem ma zostać przeanalizowany przez posłów biznesplan i opłacalność budowy przejścia kolejowego z Białorusią we Włodawie. Od la zabiegają o nie samorządowcy z powiatu włodawskiego. Powiatu, który graniczy z dwoma państwami, a nie ma żadnego przejścia granicznego.

- Około 20 samorządów jest mocno zdeterminowanych w tym temacie i zabiegają o budowę szerokotorowego przejścia kolejowego, które funkcjonowało tam przed wojną. Do tej pory jednak nie widać politycznych chęci– mówi Jarosław Sachajko, poseł Kukiz’15, przewodniczący Parlamentarnego Zespół ds. Utworzenia Przejścia Granicznego w Powiecie Włodawskim.

Zespół miał dyskutować nad opłacalnością inwestycji w poniedziałek 17 lipca, ale spotkanie zostało odwołane. (Marszałek Marek Kuchciński wydał bowiem piątek 14 lipca zarządzenie zawieszające prawo wstępu do Sejmu osobom, którym wstęp i wjazd przysługuje na podstawie jednorazowych kart wstępu i list imiennych).

- Strona rządowa opowiada że budowa takiego przejścia to niewyobrażalne koszty. Poprosiłem o dokładną kalkulację i przygotowanie biznesplanu. Kiedy będziemy znać opłacalność tego przejścia spotkamy się z parlamentarzystami białoruskimi, żeby sprawdzić jak realna ich chęć utworzenia tego przejścia. Z rozmów mniej oficjalnych wynika że Białorusini też tego chcą – przekonuje Sachajko.

Szansa na rozruszanie lokalnej gospodarki i turystyki

Skąd ta determinacja, skoro temat przejścia nie jest nowy?

- Powiat włodawski jest najbiedniejszym w całej Unii Europejskiej. Z praca jest krucho. Bezrobocie wynosi tam ponad 20 proc. Samorządowcy imali się różnych działań aktywizujących, próbując rozruszać gospodarczo swoje gminy, ale na niewiele się to zdało. Przejście to nowe miejsca pracy, ożywienie gospodarki, zachęta dla turystów – tłumaczy poseł. Bez tej przejść, infrastruktury, nowych ten powiat nie ma szans powstać z kolan – kontynuuje Sachajko.

- Im więcej mówi się o potrzebie uruchomienia przejść granicznych w rejonie Włodawy, tym lepiej. Sprawą tą, niestety wciąż bez powodzenia, zajmowali się wszyscy moi poprzednicy – mówił na początku roku dla „Dziennika Wschodniego” Wiesław Muszyński, burmistrz Włodawy, ale dodał, że nadzieja jest, bo przynajmniej na poziomie samorządowym obserwuje on znaczące ocieplenie w stosunkach polsko-białoruskich.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • spławiczek, 2017-07-29 17:39:46

  Do Starsza: Zapomniałaś dodać, że wielu tam mówi po niemiecku i ma portrety Hitlera w domu.
 • Starsza, 2017-07-27 11:00:33

  A ludzie z Pomorza Gdańskiego bardzo potrzebują kontaktu ludźmi z rejonu Kaliningradzkiego! Tam Uniwersytet Immanuela Kanta, wspaniały wielokulturowy folklor i wspaniali ludzie!
 • Prof. Glass, 2017-07-27 09:46:14

  W durnie! Przecież "piataja kolumna" i "tryzuby już tu są! Chcecie żeby Was wybili do nogi! Jaka to turystyka? Chyba seks-turystyka! Udajecie Greków, a skończy się jak na Lesbos!