PARTNER PORTALU
 • BGK

Nowe przejścia graniczne szansą dla samorządów w Polsce Wschodniej?

 • Agnieszka Widera-Ciochoń    27 lipca 2017 - 07:30
Nowe przejścia graniczne szansą dla samorządów w Polsce Wschodniej?
W sierpniu na pięć dni nad Bugiem staje most pontonowy łączący powiat włodawski oraz rejon szacki. Przekracza go wtedy ok. 50 tys. osób (fot.wolauhruska.pl)

Nowe przejścia graniczne to dla województw Polski wschodniej szansa na przyciągnięcie inwestorów oraz turystów. Ich budowa jednak nie postępuje w takim tempie jak by sobie tego mieszkańcy tych regionów życzyli. Nie zamierzają jednak rezygnować. - Tutaj te przejścia też muszą powstać. To jest jedyna szansa na rozwój Polski Wschodniej, a tej wielkiej szansy nie wykorzystujemy – mówi poseł Jarosław Sachajko.
• Gminy powiatu włodawskiego od lat zabiegają budowę nowych przejść granicznych z Białorusią i Ukrainą.

• - Powiat włodawski jest najbiedniejszym w całej Unii Europejskiej. Przejście to nowe miejsca pracy, ożywienie gospodarki, zachęta dla turystów – wymienia Jarosław Sachajko, przewodniczący Parlamentarnego Zespół ds. Utworzenia Przejścia Granicznego w Powiecie Włodawskim.

• Przyszłość relacji z krajami sąsiadującymi z Polską Wschodnią będzie jednym z tematów zbliżającego się Wschodniego Kongresu Gospodarczego.


Jeszcze latem ma zostać przeanalizowany przez posłów biznesplan i opłacalność budowy przejścia kolejowego z Białorusią we Włodawie. Od la zabiegają o nie samorządowcy z powiatu włodawskiego. Powiatu, który graniczy z dwoma państwami, a nie ma żadnego przejścia granicznego.

- Około 20 samorządów jest mocno zdeterminowanych w tym temacie i zabiegają o budowę szerokotorowego przejścia kolejowego, które funkcjonowało tam przed wojną. Do tej pory jednak nie widać politycznych chęci– mówi Jarosław Sachajko, poseł Kukiz’15, przewodniczący Parlamentarnego Zespół ds. Utworzenia Przejścia Granicznego w Powiecie Włodawskim.

Zespół miał dyskutować nad opłacalnością inwestycji w poniedziałek 17 lipca, ale spotkanie zostało odwołane. (Marszałek Marek Kuchciński wydał bowiem piątek 14 lipca zarządzenie zawieszające prawo wstępu do Sejmu osobom, którym wstęp i wjazd przysługuje na podstawie jednorazowych kart wstępu i list imiennych).

- Strona rządowa opowiada że budowa takiego przejścia to niewyobrażalne koszty. Poprosiłem o dokładną kalkulację i przygotowanie biznesplanu. Kiedy będziemy znać opłacalność tego przejścia spotkamy się z parlamentarzystami białoruskimi, żeby sprawdzić jak realna ich chęć utworzenia tego przejścia. Z rozmów mniej oficjalnych wynika że Białorusini też tego chcą – przekonuje Sachajko.

Szansa na rozruszanie lokalnej gospodarki i turystyki

Skąd ta determinacja, skoro temat przejścia nie jest nowy?

- Powiat włodawski jest najbiedniejszym w całej Unii Europejskiej. Z praca jest krucho. Bezrobocie wynosi tam ponad 20 proc. Samorządowcy imali się różnych działań aktywizujących, próbując rozruszać gospodarczo swoje gminy, ale na niewiele się to zdało. Przejście to nowe miejsca pracy, ożywienie gospodarki, zachęta dla turystów – tłumaczy poseł. Bez tej przejść, infrastruktury, nowych ten powiat nie ma szans powstać z kolan – kontynuuje Sachajko.

- Im więcej mówi się o potrzebie uruchomienia przejść granicznych w rejonie Włodawy, tym lepiej. Sprawą tą, niestety wciąż bez powodzenia, zajmowali się wszyscy moi poprzednicy – mówił na początku roku dla „Dziennika Wschodniego” Wiesław Muszyński, burmistrz Włodawy, ale dodał, że nadzieja jest, bo przynajmniej na poziomie samorządowym obserwuje on znaczące ocieplenie w stosunkach polsko-białoruskich.×
KOMENTARZE (3)

 • spławiczek, 2017-07-29 17:39:46

  Do Starsza: Zapomniałaś dodać, że wielu tam mówi po niemiecku i ma portrety Hitlera w domu.
 • Starsza, 2017-07-27 11:00:33

  A ludzie z Pomorza Gdańskiego bardzo potrzebują kontaktu ludźmi z rejonu Kaliningradzkiego! Tam Uniwersytet Immanuela Kanta, wspaniały wielokulturowy folklor i wspaniali ludzie!
 • Prof. Glass, 2017-07-27 09:46:14

  W durnie! Przecież "piataja kolumna" i "tryzuby już tu są! Chcecie żeby Was wybili do nogi! Jaka to turystyka? Chyba seks-turystyka! Udajecie Greków, a skończy się jak na Lesbos!