PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe szlaki turystyczne w Tokarni

  • PAP    18 marca 2012 - 09:44

Tradycje ludowe i zapomniane zawody – to przykłady tematów questów, czyli szlaków z zagadkami turystycznymi, przygotowywanych dla zwiedzających Park Etnograficzny w Tokarni koło Kielc.
Pierwsze ścieżki zostaną udostępnione w maju. W skansenie powstanie pięć szlaków turystycznych, o charakterze kulturowo–historycznym. Będą dotyczyły m.in. przeprowadzanych w chłopskich zagrodach magicznych zabiegów, tradycji ludowych, zapomnianych zawodów, a także opowieści ukazujących codzienne życie mieszkańców wsi w XIX wieku.

Jak wyjaśniła Beata Ryń z Muzeum Wsi Kieleckiej, któremu podlega placówka, nowa formuła zwiedzania ma urozmaicić i uzupełnić istniejące w skansenie trasy wycieczkowe. „Wierzymy, że questing odświeży spojrzenie na tradycyjną kulturę ludową, a także pozwoli na ponowne odkrycie ducha skansenu” – powiedziała.

Otwarty w 1977 r. Park Etnograficzny w Tokarni to miejsce, w którym zachowano najcenniejsze zabytki wiejskiego i małomiasteczkowego budownictwa Kielecczyzny z przełomu XVIII i XIX wieku, w otoczeniu zbliżonym do pierwotnego. Skansen przedstawia obiekty w naturalnych zespołach osadniczych, fragmenty wsi, w których chłopskie zagrody sąsiadują z obiektami przemysłu wiejskiego – m.in. młynem, wiatrakiem, kuźnią.

Questing jest metodą odkrywania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Polega na tworzeniu w terenie nieoznakowanych szlaków, po których turysta wędruje z mapą. Zwiedzaniu poszczególnych miejsc towarzyszy związana z nimi narracja i rozwiązywanie zagadek. Ta forma zwiedzania ma czasem charakter zabawy łączącej elementy harcerskich podchodów i gier terenowych.

Questing w obecnej formie upowszechniła kilkanaście lat temu amerykańska organizacja non-profit, Vital Communities. Ta forma turystyki ma na celu rozwijanie poczucia tożsamości z danym regionem, upowszechnianie wyjątkowych miejsc wyróżniających się krajobrazem, przyrodą czy walorami kulturowymi.

W Polsce istnieje już 100 ścieżek edukacyjnych tego typu. Pierwsze questy wprowadzono w 2006 r. w ramach akcji promującej markę lokalną Baby Pruskie – dwie edycje gry „Róg Obfitości” objęły swoim zasięgiem Warmię i Mazury. Ponad 10 questów funkcjonuje od 2011 roku terenie gminy Bałtów w Świętokrzyskiem – tworzyli je właściciele gospodarstw agroturystycznych i wolontariusze. Trwa układanie pierwszego miejskiego questu w Kielcach – pracownicy Muzeum Narodowego przygotowują szlak związany z życiem i twórczością Stefana Żeromskiego.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.