Nowe wystawy w krakowskim muzeum

Cztery nowe wystawy można od piątku oglądać w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Ekspozycje, na których znalazły się m.in. etiudy filmowe, instalacje i fotografie, czynne będą do 28 kwietnia.
Autorem dwóch wystaw jest Piotr Blamowski. Artysta studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Projektuje meble i wnętrza nawiązujące do różnych epok i stylów. Tworzy też sztukę wideo. Od 2010 r. wraz operatorem Michałem Sterzyńskim nakręcili prawie 40 etiud filmowych, w których polska codzienność przedstawiona jest w kategoriach wyolbrzymionego absurdu.

Muzeum prezentuje te etiudy, nadając im wspólny tytuł "Scenki obsesyjne". "Te filmy to manifestacja humanizmu postmodernistycznego. Każdy z nich wczepia się w jakiś bolesny problem ludzki. Mimo że bywają obrzydliwe, nie są w złym guście, chyba dlatego, że świadomie do niego dążą" - oceniła kuratorka wystawy, Maria Anna Potocka.

"Najpierw robię listę tego, co trzeba przygotować. Muszę znaleźć aktorów, zrobić scenografię" - powiedział Blamowski. Dodał, że w jego filmach sprawdzają się aktorzy-amatorzy, a nie profesjonaliści.

Na drugiej ekspozycji Blamowskiego - "Design utopijny" - jest kilka obiektów użytkowych i dekoracyjnych, m.in. ławeczka z chromowanego brązu i stojak na gazety w stylu art deco. Wystawa koresponduje z polsko-brytyjską prezentacją designu "Wszystko, na zawsze - dziś", którą można oglądać w innym pomieszczeniu muzeum.

"Wszystko, na zawsze - dziś to pokaz 28 polsko-brytyjskich projektów nazywanych designem zrównoważonym. Ten design wpisuje się w ideę, by rozwój gospodarczy, ekonomiczny, społeczny nie prowadził do zniszczeń środowiska naturalnego" - powiedziała kuratorka ekspozycji, Magda Kochanowska.

Obiekty - m.in. krzesło, stołek, filiżanki - nawiązują do ważnych współczesnych tematów takich jak np. ekologia, wykorzystanie przestrzeni publicznej, dobroczynność.

Czwarta ekspozycja - "Nieprzekupne oko. Galeria Akumulatory 2, 1972-1990" - prezentuje m.in. fotografie i rysunki. Jest próbą przedstawienia historii poznańskiej Galerii Akumulatory 2. Miejsce to przez 18 lat działalności było niekomercyjną przestrzenią prezentacji sztuki artystów z całego świata. W latach 1972-1990 w Galerii Akumulatory zorganizowano 195 prezentacji (wystaw, performance, działań muzycznych, odczytów). Galeria nie była placówką sformalizowaną, często zmieniała miejsca pokazów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE