Nowe wystawy w Muzeum Stutthof

Kilka nowych wystaw czasowych, w tym ekspozycja przybliżająca twórczość artystyczną więźniów, otwartych zostanie 9 maja w Muzeum Stutthof.
Nowe wystawy w Muzeum Stutthof
Z okazji 71. rocznicy wyzwolenia obozu Muzeum Stutthof otwiera kilka wystaw czasowych. Fot. Mat. prasowe

Okazją jest 71. rocznica wyzwolenia tego niemieckiego obozu koncentracyjnego. W czasie obchodów rocznicy odmówiona zostanie ekumeniczna modlitwa przedstawicieli pięciu wyznań, odbędzie się apel poległych i oddana zostanie salwa honorowa. Pod pomnikiem złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze, a przemówienie wygłosi była więźniarka KL Stutthof Maria Kowalska.

Z postacią Kowalskiej związana jest jedna z wystaw czasowych przygotowana przez pracowników Muzeum Stutthof przy okazji obchodów rocznicy wyzwolenia obozu. Ekspozycja ta nosząca tytuł „Kobiety pistolety. Polki – jeńcy wojenni w obozie koncentracyjnym” opowiada o 40 łączniczkach i sanitariuszkach – uczestniczkach Powstania Warszawskiego, osadzonych we wrześniu 1944 roku w KL Stutthof. Wystawę można od kilku dni oglądać w Urzędzie Dzielnicy Ursynów w Warszawie.

Kolejna wystawa autorstwa pracowników Muzeum Stutthof, zatytułowana „Pragnienie wolności. Twórczość artystyczna więźniów KL Stutthof”, otwarta zostanie w 9 maja, tuż po uroczystościach pod pomnikiem, w zrewitalizowanych niedawno obiektach ogrodniczych (są one jednymi z niewielu oryginalnych obiektów, które zachowały się na terenie dawnego obozu).

– Na tej ekspozycji pokazujemy rysunki, zapisy wierszy czy bajek napisanych przez więźniów obozu i inne tego typu obiekty, dzięki którym można poznać odczucia, tęsknoty, cierpienia ludzi zamkniętych w takim miejscu, jak KL Stutthof. Mamy nadzieję, że pozwoli to pokazać emocje więźniów obozu – mówi Marcin Owsiński z Muzeum Stutthof.

Zostaną otwarte też trzy inne wystawy czasowe: „Miejsca martyrologii Polaków w ZSRR” (przygotowana przez gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej), „Powstańcy warszawscy w niewoli 1944-1945” (Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu) oraz „In Memoria” (Senat Miasta Brema). Wystawy będą czynne do końca września.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE