PARTNER PORTALU
 • BGK

Nowoczesna estakada kolejowa do Płaszowa

 • Przegląd prasy/Dziennik Polski    30 stycznia 2010 - 08:01

Powstała koncepcja budowy estakady kolejowej od Dworca Głównego do Płaszowa. Jeździłyby pociągi planowanej Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Rozwiązanie zrewolucjonizowałoby krakowską komunikację.
W miejscu zlikwidowanych nasypów powstałyby nowe ulice, chodniki, ścieżki rowerowe, parkingi, a nawet sklepy.

„Estakada miałaby około 3 km. – Realizacja inwestycji w istotny sposób usprawniłaby transport zbiorowy w Krakowie i aglomeracji” – powiedział „Dziennikowi Polskiemu” Włodzimierz Żmuda, dyrektor PKP Polskie Linie Kolejowe Centrum Realizacji Inwestycji Oddział w Krakowie.

Dzięki estakadzie można by było dobudować dodatkową parę torów, skoro myśli się nie tylko o uruchomieniu linii szybkiej kolei na trasie Wieliczka – Balice (ma być gotowa w 2012 r.), ale również dla innych połączeń, takich jak m.in. Miechów – Kraków Główny – Skawina, Trzebinia – Kraków Główny – Bochnia.

PKP PLK nie ma na razie pieniędzy na budowę. Planuje się je pozyskać z budżetu centralnego oraz funduszy unijnych. Dużo będzie zależeć od starań władz województwa i miasta. Pod uwagę bierze się też partnerstwo publiczno-prywatne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • adamus, 2010-02-10 13:24:52

  nie tylko do TRZEBINI także do CHRZANOWA!!!
 • Michał, 2010-02-01 08:59:45

  Dlaczego nie można zrobić łącznicy z Krakowa Głównego na Olsze - i wtedy dalekobieżne do Tarnowa przez Płaszów tamtędy puścić
 • qwerty, 2010-01-30 17:51:10

  bardzo dobry pomysl