Nowości na stołecznej ścieżce Marii Skłodowskiej-Curie

  • GK/um.warszawa.pl
  • 02-11-2011
  • drukuj
7 listopada, w dzień urodzin noblistki, na ścieżce pojawią się kolejne cztery instalacje.
Na razie podziwiane są m.in. rowery atomowe, które można rozpędzić tak, że ich koła będą jedną, błyszczącą ledowym światłem tarczą.

– W tym roku obchodzimy 144.rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, 120. jej wyjazdu do Paryża i 100. przyznania jej Nagrody Nobla – przypomniał podczas prezentacji rowerów atomowych w Ogrodzie Saskim Andrzej Mańkowski, wicedyrektor biura promocji miasta

– Dlatego warto wybrać się na spacer ścieżką noblistki – od instalacji do instalacji – aby lepiej poznać jej życiorys – zachęcał.

Rowery stojące przed wejściem do Ogrodu Saskiego cieszą się ogromnym powodzeniem. Cztery instalacje, które już stoją, znajdują się w specjalnie wybranych miejscach. Wszystkie lokalizacje nawiązują bo bytności noblistki w Warszawie.

Rowery stoją naprzeciwko miejsca, gdzie znajdowała się pensja, do której chodziła Maria, kubiki-siedziska zaznaczają miejsce po gmachu gimnazjum rządowego ukończonego przez Skłodowską ze złotym medalem, dłoń z radem stojąca przed Uniwersytetem przypomina o nadaniu jej w 1921 roku tytułu profesora honorowego Wydziału Filozofii a akcelerator na pl. Politechniki nawiązuje do przyznania noblistce doktoratu honoris cousa Politechniki Warszawskiej.

7 listopada w dzień urodzin noblistki na ścieżce pojawią się jeszcze kolejne cztery instalacje – przy skarpie wiślanej, przed dawnym ratuszem na pl. Teatralnym, pod Centralną Biblioteka Rolniczą na Krakowskim Przedmieściu oraz przed pałacem Staszica.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE