PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowości na stołecznej ścieżce Marii Skłodowskiej-Curie

  • GK/um.warszawa.pl    2 listopada 2011 - 09:52

7 listopada, w dzień urodzin noblistki, na ścieżce pojawią się kolejne cztery instalacje.
Na razie podziwiane są m.in. rowery atomowe, które można rozpędzić tak, że ich koła będą jedną, błyszczącą ledowym światłem tarczą.

– W tym roku obchodzimy 144.rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, 120. jej wyjazdu do Paryża i 100. przyznania jej Nagrody Nobla – przypomniał podczas prezentacji rowerów atomowych w Ogrodzie Saskim Andrzej Mańkowski, wicedyrektor biura promocji miasta

– Dlatego warto wybrać się na spacer ścieżką noblistki – od instalacji do instalacji – aby lepiej poznać jej życiorys – zachęcał.

Rowery stojące przed wejściem do Ogrodu Saskiego cieszą się ogromnym powodzeniem. Cztery instalacje, które już stoją, znajdują się w specjalnie wybranych miejscach. Wszystkie lokalizacje nawiązują bo bytności noblistki w Warszawie.

Rowery stoją naprzeciwko miejsca, gdzie znajdowała się pensja, do której chodziła Maria, kubiki-siedziska zaznaczają miejsce po gmachu gimnazjum rządowego ukończonego przez Skłodowską ze złotym medalem, dłoń z radem stojąca przed Uniwersytetem przypomina o nadaniu jej w 1921 roku tytułu profesora honorowego Wydziału Filozofii a akcelerator na pl. Politechniki nawiązuje do przyznania noblistce doktoratu honoris cousa Politechniki Warszawskiej.

7 listopada w dzień urodzin noblistki na ścieżce pojawią się jeszcze kolejne cztery instalacje – przy skarpie wiślanej, przed dawnym ratuszem na pl. Teatralnym, pod Centralną Biblioteka Rolniczą na Krakowskim Przedmieściu oraz przed pałacem Staszica.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.