PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy blask starych instrumentów

  • PAP    23 sierpnia 2010 - 18:19

Do Muzeum 600-lecia na Jasnej Górze powróciło z konserwacji 20 historycznych instrumentów muzycznych, należących do Kapeli Jasnogórskiej. Odnowili je konserwatorzy z Pracowni Konserwacji Instrumentów Muzycznych Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Wśród poddanych konserwacji instrumentów znalazły się XVIII- i XIX-wieczne oraz pochodzące z początku XX w. flety piccolo, flety poprzeczne, oboje i klarnety.

Prezes Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych o. Nikodem Kilnar przypomniał, że klasztor paulinów na Jasnej Górze podjął się od ubiegłego roku kompletnej konserwacji instrumentów należących do Kapeli Jasnogórskiej.

- Na tych instrumentach grali dawniej wybitni muzycy, którzy należeli do zespołu muzycznego na Jasnej Górze. Te instrumenty były używane w ramach liturgii, powitań znakomitych gości, którzy przybywali do sanktuarium. Po odnowie został im przywrócony blask sprzed wielu lat - powiedział o. Kilnar, cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry.

Instrumenty zostały poddane pełnej konserwacji - zdezynfekowane, oczyszczone chemicznie i zabezpieczone. Usunięto z nich zanieczyszczenia i zabrudzenia. Wykonawcami prac konserwatorskich byli: kierownik Pracowni Konserwacji Instrumentów Muzycznych Piotr Cieślak oraz Mirosław Baran.

- Praca polegała głównie na oczyszczeniu i odkażeniu instrumentów. Następnie przystępowaliśmy do prac, które polegały na klejeniu pęknięć poszczególnych części. Każdy instrument posiada pełną dokumentację konserwacji. Stan tych instrumentów generalnie nie był zły, bo tutaj warunki są w miarę dobre, stabilne, nikt ich nie użytkuje, nie zmieniają miejsca - to jest najważniejsze - powiedział Cieślak.

Powrotowi instrumentów do Muzeum 600-lecia bacznie przyglądał się o. Jan Golonka, kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze. Podkreślał, że odnowione przedmioty mają ogromną wartość dla sanktuarium. O. Golonka dziękował konserwatorom i ojcu Kilnarowi.

Część instrumentów po konserwacji nadaje się wyłącznie do celów ekspozycyjnych z zaleceniem, by były przechowywane w temperaturze 16-18 stopni Celsjusza, w wilgotności 50-60 proc. Na niektórych instrumentach zgromadzonych na ekspozycji w Muzeum 600-lecia można nadal grać.

- W tym roku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej +Gaude Mater+ zostały użyte dwa kotły barokowe. Myślę, że niektóre skrzypce też są w znakomitej formie i kiedyś, dla potrzeb ekstra koncertu, będziemy mogli te instrumenty zademonstrować - powiedział o. Kilnar.

Jak podało biuro prasowe sanktuarium, do konserwacji przekazana została kolejna grupa instrumentów z Jasnej Góry, m.in. skrzypce, oboje i klarnety.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.