PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy dyrektor Filharmonii Częstochowskiej

  • PAP    31 stycznia 2012 - 20:07
Nowy dyrektor Filharmonii Częstochowskiej

Jeden z najbardziej obiecujących dyrygentów młodszej generacji, Adam Klocek, został nowym dyrektorem artystycznym Filharmonii Częstochowskiej - poinformowało biuro prasowe Urzędu Miasta w Częstochowie.
Wiolonczelista, kompozytor i dyrygent Adam Klocek obejmie swoją nową funkcję w środę. Na to stanowisko - jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Miasta (zabierz głos/oceń prezydenta) - powołał go dyrektor Filharmonii Częstochowskiej Ireneusz Kozera po konsultacjach z władzami samorządowymi.

- Dyrektor artystyczny będzie kierował i decydował o wizji artystycznej tej tak ważnej instytucji dla Częstochowy. Prezydent miasta liczy, że będzie współtworzył jakość Filharmonii Częstochowskiej - powiedział rzecznik Urzędu Miasta Włodzimierz Tutaj.

W ostatnich latach Filharmonia Częstochowska przeżywała trudne chwile, spowodowane trwającym od dawna konfliktem pomiędzy ówczesną dyrekcją a związkami zawodowymi. Główną przyczyną sporu były kwestie płacowe. Od kilku lat mówiło się o "kryzysie w filharmonii". Dlatego po nieudanych mediacjach urząd miasta zwrócił się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o zgodę na zatwierdzenie procedury odwoławczej ówczesnego dyrektora i uzyskał pozytywną opinię.

Ireneusz Kozera został nowym dyrektorem, po tym jak w konkursie z 20 grudnia 2011 roku pokonał 10 innych kandydatów. W rozmowie z PAP powiedział wtedy, że zamierza m.in. powołać zastępcę dyrektora ds. artystycznych, "odpowiedzialnego za programowanie działalności związanej z pracą artystyczną orkiestry symfonicznej oraz zespołami kameralnymi".

Urodzony w 1973 roku w Krakowie Adam Klocek jest artystą o dużym dorobku artystycznym. Po raz pierwszy poprowadził orkiestrę - w warszawskiej szkole muzycznej - jako dziesięciolatek. Studiował w Musikhochschule w Kolonii oraz w Berlinie w klasie Borisa Pergamenschikowa, uzyskując dyplom z najwyższym odznaczeniem.

Dyrygował większością orkiestr symfonicznych w Polsce, w tym Sinfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Bałtyckiej, Podlaskiej i Wrocławskiej. W latach 2007-2009 był także dyrygentem gościnnym orkiestry symfonicznej w Arizonie.

Jest także laureatem licznych konkursów wiolonczelowych m.in. w Poznaniu, Kolonii, Monachium i Nowym Jorku. W ostatnich latach otrzymał m.in. zaproszenie do udziału w pierwszym wykonaniu Concerto grosso Krzysztofa Pendereckiego i w inauguracji VIII Forum Lutosławskiego w Filharmonii Narodowej. Koncertował także w USA i Japonii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.