PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy pomysł na Janosika

  • Przegląd prasy/Parkiet    18 czerwca 2010 - 08:10
Nowy pomysł na Janosika

Limit rocznych wpłat na janosikowe na poziomie 10 proc. dochodów oraz połączenie trzech funduszy wyrównawczych (dla gmin, powiatów i województw) w jeden – takie propozycje przygotowali mazowieccy starostowie.
Mazowsze jako jedyne z województw oddaje dochody pozostałym. Na tzw. janosikowe odda 940 mln zł, czyli 70 proc. wpływów podatkowych i ponad połowę wszystkich dochodów. Z powrotem dostanie 153 mln zł. Region balansuje na granicy maksymalnego wskaźnika zadłużenia (60 proc. długu do dochodu). W czerwcu radni musieli ściąć w budżecie wiele wydatków, w tym pomoc powiatom i gminom. Nie dostaną one wsparcia m.in. na budowę stadionów Orlik, inwestycje w ochronę zdrowia i na pomoc społeczną – informuje „Parkiet”.

Na razie najbogatszy region w Polsce z powodu janosikowego ma najmniej pieniędzy na mieszkańca w Polsce. Składkę wylicza się na podstawie wpływów z podatków sprzed dwóch lat. A te spadły, np. z podatku dochodowego od osób prawnych o kilkadziesiąt procent.

W województwie jest największa liczba powiatów i gmin o minimalnych w skali kraju dochodach na jednego mieszkańca. Starostowie piszą w stanowisku, że bez pomocy województwa stracą szansę na udział w unijnych i rządowym programach, gdzie potrzeba własnego wkładu.

O pomoc marszałek województwa Adam Struzik poprosił parlamentarzystów, premiera i ministra finansów. Z tym ostatnim spotka się w przyszłym tygodniu. Struzik poprosił też Trybunał Konstytucyjny o szybkie rozpatrzenie złożonej w kwietniu skargi na działanie funduszu wyrównawczego – podaje „Parkiet”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.