PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy prezes MARR: Małopolska powinna zmienić strategię rozwoju

  • AW    19 maja 2017 - 16:39
Nowy prezes MARR: Małopolska powinna zmienić strategię rozwoju
Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego jest instytucją działającą na rzecz rozwoju regionalnego (fot.:marr.pl)

Jan Pamuła od miesiąca jest nowym prezesem Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Jak mówił nam podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, obejmując to stanowisko zapowiedział rozszerzenie działalności spółki.
- Uważam, że świetne województwo małopolskie powinno mieć narzędzie, a Agencja to jest narzędzie dla władz województwa, żeby mogło rozwijać swoją strategię rozwoju – podkreśla Pamuła, zapowiadając m.in. zatrudnienie nowych osób.

Podkreśla też, że liczy na owocną współpracę z marszałkiem województwa i agendami samorządu. – Gospodarka, ludzie, tereny to dynamiczne elementy. Będę słuchał i dyskutował na temat propozycji rozwoju i ulepszania strategii – dodaje.

Przypomina, że biznes nie lubi administrowania. Czy można spodziewać się zatem m. in. ułatwień dla przedsiębiorców?

Cała rozmowa w wideo poniżej

Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego jest spółka akcyjna, samorzadową instytucją (samorząd województwa małopolskiego jest jej udziałowcem), działającą na rzecz rozwoju regionalnego. Jest jedynym w regionie oficjalnym partnerem Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Jako beneficjent unijnych dotacji wdraża krajowe i regionalne programy operacyjne. Pełniąc funkcję Regionalnej Instytucji Finansującej, MARR pośredniczy w udzielaniu dotacji na zadania związane z inwestycjami proinnowacyjnymi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • nono, 2017-05-20 12:52:29

    Test idei i miary 3 izby samorządu terytorialnego RP. Przesłanka: Izba Wojewódzka Samorządu Terytorialnego RP - metoda stanowiąca zgromadzenie organów wykonawczych gmin w regionie wraz z delegatami z regionu do Izby Reprezentantów Samorządu Terytorialnego RP, którzy stanowią prezydium Izby, z kt...órego wybierany jest jej zarząd oraz przewodniczący czyli marszałek jako metoda wykonawcza, będący szefem kancelarii izby w tym sekretariatu izby i różnych biur ds. wykonawczych izby metodą realizacji w oparciu o rynek (zamówienie, rozliczenie, zapłacenie) oraz instytucji i agencji regionalnych (niepaństwowych). MARR - marszałek regiony (izba regionalna: zgromadzenie przedstawicieli organów wykonawczych gmin oraz delegatów z regionu krajowej Izby Reprezentantów) Co prezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego mógłby zaoferować w takim ułożeniu? No bo w izbie regionalnej mogłoby się zdarzyć raz tak w głosowaniu po przemówieniu prezesa - "mówisz i masz". Po czym prezes odwiedzany jest przez wielu oferentów z prośbą by zaprezentować inicjatywę izbie. * cd.: * Konstytucja RP, art. 164. - modyfikacja szkic idei i miary: 1. Podstawową jednostką samorządu terytorialnego jest gmina. 2. Gminy ustanawiają złożone jednostki samorządu terytorialnego w oparciu o Izbę Powiatową Samorządu Terytorialnego RP oraz Izbę Wojewódzką Samorządu Terytorialnego RP. 3. Ustanowienia wskazane w ust. 2 określa ustawa. 4. Wspomaganie działań jednostek samorządu terytorialnego na terenie RP wykonuje Izba Reprezentantów Samorządu Terytorialnego RP na zasadach określonych w ustawie. 5. Gmina wykonuje wszystkie zadania samorządu terytorialnego nie zastrzeżone dla innych jednostek samorządu terytorialnego. * Izba Powiatowa Samorządu Terytorialnego RP - metoda stanowiąca zgromadzenie osób z mandatem organów gmin powiatu, a związek gmin powiatu (umowa określona w ustawie) metodą wykonawczą, którego radą nadzorczą stanowią organy wykonawcze gmin, powołujące zarząd (zatrudnienie) w tym prezesa powiatu pełniącego również funkcje szefa urzędu i instytucji powiatowych. Izba Reprezentantów Samorządu Terytorialnego RP - wybrane uprawnienia sejmowe obejmujące zadania samorządowe, zgromadzenie delegatów wybranych przez mieszkańców w regionach, np., 10 osób z regionów. Mechanizm regionalny wyboru delegatów: 1. - trzeba być wybranym przez mieszkańców do organu (stanowiący, wykonawczy) samorządu terytorialnego i być samorządowcem przez jedną kadencję; 2. - po co najmniej jednej kadencji wg pkt 1 trzeba kandydować do izby regionalnej jako kandydat na delegata do izby reprezentantów; czyli dwukrotnie decydują mieszkańcy - wskazują - zapraszamy, działaj, pokaż nasz sukces, daj szansę.  rozwiń