Nowy prezes MARR: Małopolska powinna zmienić strategię rozwoju

Jan Pamuła od miesiąca jest nowym prezesem Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Jak mówił nam podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, obejmując to stanowisko zapowiedział rozszerzenie działalności spółki.
Nowy prezes MARR: Małopolska powinna zmienić strategię rozwoju
Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego jest instytucją działającą na rzecz rozwoju regionalnego (fot.:marr.pl)

- Uważam, że świetne województwo małopolskie powinno mieć narzędzie, a Agencja to jest narzędzie dla władz województwa, żeby mogło rozwijać swoją strategię rozwoju – podkreśla Pamuła, zapowiadając m.in. zatrudnienie nowych osób.

Podkreśla też, że liczy na owocną współpracę z marszałkiem województwa i agendami samorządu. – Gospodarka, ludzie, tereny to dynamiczne elementy. Będę słuchał i dyskutował na temat propozycji rozwoju i ulepszania strategii – dodaje.

Przypomina, że biznes nie lubi administrowania. Czy można spodziewać się zatem m. in. ułatwień dla przedsiębiorców?

Cała rozmowa w wideo poniżej

Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego jest spółka akcyjna, samorzadową instytucją (samorząd województwa małopolskiego jest jej udziałowcem), działającą na rzecz rozwoju regionalnego. Jest jedynym w regionie oficjalnym partnerem Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Jako beneficjent unijnych dotacji wdraża krajowe i regionalne programy operacyjne. Pełniąc funkcję Regionalnej Instytucji Finansującej, MARR pośredniczy w udzielaniu dotacji na zadania związane z inwestycjami proinnowacyjnymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Test idei i miary 3 izby samorządu terytorialnego RP. Przesłanka: Izba Wojewódzka Samorządu Terytorialnego RP - metoda stanowiąca zgromadzenie organów wykonawczych gmin w regionie wraz z delegatami z regionu do Izby Reprezentantów Samorządu Terytorialnego RP, którzy stanowią prezydium Izby, z kt...órego wybierany jest jej zarząd oraz przewodniczący czyli marszałek jako metoda wykonawcza, będący szefem kancelarii izby w tym sekretariatu izby i różnych biur ds. wykonawczych izby metodą realizacji w oparciu o rynek (zamówienie, rozliczenie, zapłacenie) oraz instytucji i agencji regionalnych (niepaństwowych). MARR - marszałek regiony (izba regionalna: zgromadzenie przedstawicieli organów wykonawczych gmin oraz delegatów z regionu krajowej Izby Reprezentantów) Co prezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego mógłby zaoferować w takim ułożeniu? No bo w izbie regionalnej mogłoby się zdarzyć raz tak w głosowaniu po przemówieniu prezesa - "mówisz i masz". Po czym prezes odwiedzany jest przez wielu oferentów z prośbą by zaprezentować inicjatywę izbie. * cd.: * Konstytucja RP, art. 164. - modyfikacja szkic idei i miary: 1. Podstawową jednostką samorządu terytorialnego jest gmina. 2. Gminy ustanawiają złożone jednostki samorządu terytorialnego w oparciu o Izbę Powiatową Samorządu Terytorialnego RP oraz Izbę Wojewódzką Samorządu Terytorialnego RP. 3. Ustanowienia wskazane w ust. 2 określa ustawa. 4. Wspomaganie działań jednostek samorządu terytorialnego na terenie RP wykonuje Izba Reprezentantów Samorządu Terytorialnego RP na zasadach określonych w ustawie. 5. Gmina wykonuje wszystkie zadania samorządu terytorialnego nie zastrzeżone dla innych jednostek samorządu terytorialnego. * Izba Powiatowa Samorządu Terytorialnego RP - metoda stanowiąca zgromadzenie osób z mandatem organów gmin powiatu, a związek gmin powiatu (umowa określona w ustawie) metodą wykonawczą, którego radą nadzorczą stanowią organy wykonawcze gmin, powołujące zarząd (zatrudnienie) w tym prezesa powiatu pełniącego również funkcje szefa urzędu i instytucji powiatowych. Izba Reprezentantów Samorządu Terytorialnego RP - wybrane uprawnienia sejmowe obejmujące zadania samorządowe, zgromadzenie delegatów wybranych przez mieszkańców w regionach, np., 10 osób z regionów. Mechanizm regionalny wyboru delegatów: 1. - trzeba być wybranym przez mieszkańców do organu (stanowiący, wykonawczy) samorządu terytorialnego i być samorządowcem przez jedną kadencję; 2. - po co najmniej jednej kadencji wg pkt 1 trzeba kandydować do izby regionalnej jako kandydat na delegata do izby reprezentantów; czyli dwukrotnie decydują mieszkańcy - wskazują - zapraszamy, działaj, pokaż nasz sukces, daj szansę. rozwiń

nono, 2017-05-20 12:52:29 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE