PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy Sącz i Gorlice gotowe na Łemkowską Jesień Twórczą

  • PAP    12 października 2012 - 13:27
Nowy Sącz i Gorlice gotowe na Łemkowską Jesień Twórczą

Łemkowie z całej Polski, a także ze Słowacji, Ukrainy i Węgier przyjadą w weekend do Nowego Sącza i Gorlic na jubileuszową 20. Łemkowską Jesień Twórczą.
Podczas święta koncert da słynna łemkowska pieśniarka Julia Doszna. Jak poinformował jeden z koordynatorów wydarzenia i znany krynicki poeta, Łemek, Piotr Trochanowski (pseudonim twórczy Petro Murianka) wśród zagranicznych gości tegorocznej edycji będą pisarze ze Słowacji: Walery Kupka i Maros Krajniak oraz ukraińska poetka Natalia Kryniczanka.

Łemkowska Jesień Twórcza w sobotę odbędzie się w Nowym Sączu, a w niedzielę – w Gorlicach.

Organizację nowosądeckiej części festiwalu zaplanowano na terenie Miasteczka Galicyjskiego. Rozpocznie ją wspomnienie zmarłego 90 lat temu księdza Teofila Kaczmarczyka – jednego z założycieli Ruskiej Bursy (szkoły średniej i centrum kultury łemkowskiej) w Nowym Sączu, pierwszej polskiej bursy dla Łemków, która istniała od 1898 r. do wybuchu I wojny światowej w 1914 r.

Jesień Twórczą na Sądecczyźnie zakończy koncert znanej propagatorki kultury łemkowskiej Julii Doszny. Zaśpiewa ona poezję łemkowskich twórców m.in. Julyja Stawrowskiego-Popradowskiego, Bohdana Ihora Antonycha, Semana Madzelana, Petro Murianki czy Oleny Duć-Fajfer. Akompaniował jej będzie na akordeonie Mirosław Bogoń.

„Myślę, że kultura łemkowska idzie w dobrym kierunku. Rozwijamy się i otwieramy na świat. Powstaje wiele tekstów literackich, nagrywane są płyty muzyczne, a ostatnio też bajki dla dzieci – oczywiście w języku łemkowskim” – powiedziała Doszna.

W niedzielę święto Łemków przeniesie się do siedziby Stowarzyszenia Ruskiej Bursy w Gorlicach. Tę część festiwalu zainauguruje przypomnienie tradycji organizowania jesiennej imprezy oraz wernisaż wystawy zdjęć pt. „Moje serce zasnęło w Karpatach” autorstwa łemkowskiego fotografa i muzyka Jarosława Mazura.

Święto w Gorlicach zakończy projekcja filmu „Akcja Wisła – Na Obczyźnie” w reżyserii Łemka Andrzeja Kopczy. Łemkowską Jesień Twórczą zainicjował 20 lat temu krynicki poeta i fotografik Władysław Graban. Organizatorem 20. edycji Jesieni Twórczej jest Stowarzyszenie Łemków, Stowarzyszenie Ruska Bursa w Gorlicach oraz Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu.

Oprócz Łemkowskiej Jesieni Twórczej w województwie małopolskim co rok odbywa się Łemkowska Watra w Zdyni koło Gorlic oraz Międzynarodowe Biennale Kultury Łemkowskiej i Rusińskiej w Krynicy-Zdroju. Łemkowie to wschodniosłowiańska grupa etniczna zamieszkująca historyczny region Galicji, Zakarpacia oraz północną cześć Słowacji.

W 2011 r., podczas Narodowego Spisu Powszechnego, narodowość łemkowską zadeklarowało w Polsce 10 tys. osób, z czego dla 5 tys. była to jedyna narodowość.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: