PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy śląski samorząd będzie wspierał kulturę

  • PAP    16 grudnia 2010 - 16:50

Nowy zarząd woj. śląskiego będzie w większym stopniu wspierał kulturę niż poprzedni - zapowiedział w czwartek marszałek woj. śląskiego Adam Matusiewicz (PO).
Podczas czwartkowej konferencji prasowej dotyczącej kompetencji i planów nowych członków zarządu woj. śląskiego, Matusiewicz poinformował m.in. o podziale nadzoru nad wydziałem kultury urzędu marszałkowskiego między wicemarszałek, z zawodu aktorką Aleksandrą Gajewską-Przydrygą (PO) oraz członkiem zarządu, historykiem sztuki Jerzym Gorzelikiem (Ruch Autonomii Śląska).

Gajewska-Przydryga zadeklarowała, że skoncentruje się najpierw na pilnych inwestycjach w obiektach kultury. Nadzorowany też przez nią wydział gospodarki w przyszłym roku m.in. zakończy projekt Revita Silesia (dotyczący rewitalizacji terenów poprzemysłowych) i rozpocznie realizację nowego projektu Automotive Silesia Region. W ramach wydziału planowania strategicznego, zaktualizowane zostaną plan zagospodarowania przestrzennego dla regionu i strategia rozwoju. Gajewska-Przydryga chce też współpracować z organizacjami pozarządowymi i środowiskami kobiecymi.

Gorzelik będzie nadzorował referaty wydziału kultury odpowiadające m.in. za dziedzictwo kulturowe i rozpowszechnianie kultury i sztuki, a także wydziały edukacji i nauki oraz promocji i współpracy międzynarodowej. Jego zdaniem, kultura może być skutecznym obszarem promocji regionu. Lider RAŚ będzie chciał tu wykorzystać m.in. rozwijane święto istniejącego w regionie Szlaku Zabytków Techniki - Industriadę, wzornictwo śląskich projektantów czy odbywające się w regionie imprezy sportowe, jak przyszłoroczny finał Ligi Światowej w siatkówce.

Gorzelik ocenił, że w najbliższej kadencji wyzwaniem dla regionu będzie powstające Muzeum Śląskie - nie tylko pod kątem samej inwestycji, ale też programu tej placówki. Jego zdaniem ważnym elementem Muzeum, ale też innych instytucji woj. śląskiego, powinno być wdrożenie programu edukacji kulturowej dla dzieci i młodzieży, która będzie prowadzona pod hasłem poszanowania odrębności kulturowej różnych części regionu. Powstanie m.in. nowoczesny podręcznik edukacji regionalnej. Tworzony też ma być "lekki" regionalny instytut naukowy, którego koncepcję przygotowują już "przedstawiciele nauki głównie średniego i młodszego pokolenia".

Członek zarządu w poprzedniej kadencji, obecnie wicemarszałek Mariusz Kleszczewski (PO), nadal będzie zajmował się sprawami zdrowia i polityki społecznej, a także turystyką i sportem oraz wykorzystaniem Europejskiego Funduszu Społecznego. Zamierza m.in. kontynuować inwestycje w placówkach ochrony zdrowia i dalsze ich przekształcenia. Będzie też pracował m.in. nad wypełnieniem kalendarza imprez Stadionu Śląskiego po zakończeniu jego remontu. W ramach EFS zamierza wdrożyć projekty dotyczące szkolnictwa zawodowego oraz indywidualizacji kształcenia w nauczaniu wczesnoszkolnym.

Działania członka zarządu Aleksandry Banasiak (PSL), która objęła wydziały terenów wiejskich, ochrony środowiska i geodezji, kartografii i gospodarki nieruchomościami, mają prowadzić m.in. do "wielofunkcyjnego rozwoju terenów wiejskich", np. poprzez wspieranie - obok rolnictwa - agroturystyki, drobnej przedsiębiorczości i usług. Banasiak chce też koncentrować się na programie usuwania azbestu z dachów i wodociągów oraz współpracować z Lokalnymi Grupami Działania.

Marszałek regionu Adam Matusiewicz wśród głównych inwestycji w podlegającym mu wydziale komunikacji i transportu wymienił m.in. zakupy nowych składów dla Kolei Śląskich i obwodnice na drogach wojewódzkich wokół Żywca i Pszczyny, a także w zależności od stopnia przygotowania Woźnik, Lublińca lub Myszkowa. Zapowiedział też przygotowanie na przyszłą kadencję projektów obwodnic Pawłowic i Buczkowic, a także projektu nowej drogi z Raciborza do Pszczyny. Marszałek objął też nadzór m.in. nad wydziałami inwestycji, kontroli, rozwoju regionalnego.

Czytaj też:

Autonomista jednak w zarządzie na Śląsku

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Eterno Vagabundo, 2010-12-27 23:41:46

    Któż skorzysta z tej kultury Mój Ty Boże Drogi, Jeśli większość ludzi, teraz, żyje z zapomogi ? Niech więc wszyscy luminarze, tego, życia działu, Rozglądają się za inną, profesją pomału.