PARTNER PORTALU
  • BGK

O wodzie i gazie w Komitecie Regionów

  • pt    13 kwietnia 2018 - 15:57
O wodzie i gazie w Komitecie Regionów
Marszałkowie na posiedzeniu Komitetu Regionów. (fot. Mieszko Matusiak/UMWKP)

Dyskusja na temat rynku gazu i jakości wody pitnej w Europie zdominowała 18. Posiedzenie Komisji ENVE (Środowiska, Zmian klimatu i Energii) Europejskiego Komitetu Regionów.
  • Członkowie komisji zaznaczyli, że dostęp do bezpiecznej wody to podstawowe prawo człowieka.
  • Podkreślono także, że znaczenie gazu ziemnego będzie rosło, w związku z przechodzeniem na zieloną energię.
  • W dyskusji brali udział polscy marszłkowie.

Członkowie komisji zaznaczyli, że dostęp do bezpiecznej wody to podstawowe prawo człowieka. Choć ta dostępna w UE utrzymuje najwyższe standardy na świecie, to nie można pominąć czynników związanych ze zmianami w środowisku, ani praw konsumentów. Obywatele muszą mieć pełne zaufanie do jakości i bezpieczeństwa wody. Dlatego w opinii dotyczącej dyrektywy podkreślono, że należy jeszcze poprawić parametry wody pitnej.

Czytaj też: W kolejnym budżecie UE chodzi o coś więcej, niż pieniądze

Najwięcej uwagi w dyskusji poświęcono opinii „Wspólne zasady rynku wewnętrznego gazu ziemnego”. Była to kontynuacja rozmów zapoczątkowanych na poprzednim posiedzeniu. Znaczenie gazu ziemnego będzie rosło, w związku z przechodzeniem na zieloną energię. Tymczasem UE nie dysponuje jego wystarczającą ilością, dlatego ważne jest właściwe zabezpieczenie dostaw z importu. Największymi dostawcami do UE są: Rosja, Norwegia i Algieria. Dotychczas nie było przepisów regulujących rynek wewnętrzny gazu, ale mimo to były stosowane ogólne zalecenia. Usunięcie luk prawnych w dyrektywie dotyczącej wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego wpłynie na większą przejrzystość w dostawach.

Nowe zasady mają objąć nowe gazociągi, ale rozważa się rozszerzenie przepisów na te już istniejące. Proponowanego ładu prawnego nie można rozszerzyć poza terytorium UE.

Jak powiedziano - w tej sytuacji warto się zjednoczyć i traktować UE jako całość zmierzającą w kierunku większej integracji rynku gazu. Obecnie ceny gazu ziemnego są różne – mniejsze w Europie Zachodniej, a większe w Europie Środkowo-Wschodniej. Dlatego docelowo powinny one podlegać negocjacji przez UE z producentem.

Na posiedzeniu przyjęto poprawkę marszałków Witolda Stępnia, Władysława Ortyla, Adama Struzika, aby każdorazowo uwzględniać ryzyko. Import gazu powinien pochodzić z różnych źródeł i musi być rozłożony równomiernie. Poprawka określa, że gaz z nowych przyłączy nie powinien  przekraczać 40 proc. zużycia dziennego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.