PARTNER PORTALU
  • BGK

Obchody 68. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto

  • PAP    29 sierpnia 2012 - 12:54
Obchody 68. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto

Modlitwami na Cmentarzu Żydowskim rozpoczęły się w środę obchody 68. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto.
 W tym roku połączone są one z 70. rocznicą Wielkiej Szpery - okresu akcji wysiedleńczej, w trakcie której we wrześniu 1942 roku do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem wywieziono z getta ponad 15 tys. osób - niemal wszystkie dzieci do lat 10 i osoby powyżej 65 roku życia.

Z cmentarza uczestnicy uroczystości przejdą w Marszu Pamięci na teren byłej stacji kolejowej Radegast, skąd w latach 1941-44 przywożono do getta Żydów z Europy, a później deportowano ich do obozów zagłady.

Rocznicowym obchodom towarzyszyć będzie m.in. otwarcie wystawy "Wielka Szpera - wrzesień 1942" w Parku Ocalałych. Wieczorem łodzianie będą mieli okazję obejrzeć spektakl "Szpera '42" przygotowany przez artystów z Izraela i Polski, a łączący w sobie muzykę, taniec, fotografię, sztukę video i teatr.

Niemcy utworzyli getto w Łodzi w lutym 1940 r. jako pierwsze na ziemiach polskich włączonych do Rzeszy. Łącznie przebywało tam ok. 220 tys. osób. Do getta trafiło wielu żydowskich intelektualistów z Polski, Czech, Niemiec, Austrii i Luksemburga.

W styczniu 1942 roku rozpoczęły się masowe deportacje Żydów z łódzkiego getta do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem. Najbardziej tragicznym i najczęściej wspominanym momentem tych deportacji był okres Wielkiej Szpery.

Całkowita likwidacja getta nastąpiła w sierpniu 1944 roku. Ostatni transport odjechał z Łodzi do obozu Auschwitz-Birkenau 29 sierpnia 1944 r. Według różnych źródeł, z łódzkiego getta ocalało jedynie 7-13 tysięcy osób.
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.