PARTNER PORTALU
  • BGK

Obchody 68. rocznicy powstania w getcie warszawskim

  • PAP    12 kwietnia 2011 - 16:33

Uroczystościami pod Pomnikiem Bohaterów Getta, koncertem i wystawą fotograficzną zostanie m.in. uczczona w stolicy 68. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Uroczystości rozpocznie w środę, 13 kwietnia w Synagodze im. Nożyków koncert pieśni w języku jidysz w wykonaniu Dmitra Slepovitcha, wzbogaconych o współczesne interpretacje. Koncertowi będzie towarzyszył wykład Slepovitcha, badacza kultury jidysz pt. "Odkrycie zapomnianego kraju: muzyczne podróże żydowskie po Litwie".

W czwartek przed południem w Młodzieżowym Domu Kultury Muranów odbędzie się wykład Anny Ciałowicz ze stołecznej Gminy Żydowskiej dla gimnazjalistów pt. "Podziemne miasto. Ukryte życie w getcie warszawskim". Tego samego dnia w południe na ogrodzeniu Parku im. Stefana Żeromskiego zostanie umieszczona wystawa "Za murem. Jak powstawało warszawskie getto - fotografie z 1940 roku".

"W niedzielę zapraszamy wszystkich chętnych na bezpłatną autokarową wycieczkę edukacyjną po terenie byłego getta warszawskiego. Zwiedzanie z udziałem przewodnika rozpocznie się o godz. 12, 14 i 16. Zbiórki odbędą się w Punkcie Informacji Turystycznej przy ul. Siennej 55. Zainteresowani udziałem w wycieczkach mogą się zapisywać do 15 kwietnia w Biurze Komunikacji Społecznej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, pod tel. 22 652 22 02 w godz. 10-14" - mówiła podczas wtorkowej konferencji prasowej Joanna Korzeniewska z Biura Komunikacji Społecznej gminy.

Tego samego dnia zaplanowano uroczystości w Teatrze Żydowskim, w ramach których odbędzie się wręczanie medali "Powstanie w Getcie Warszawskim" oraz spektakl w wykonaniu aktorów teatru pt. "Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie".

Centralne obchody 68. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim będą miały miejsce we wtorek, 19 kwietnia pod Pomnikiem Bohaterów Getta, gdzie przedstawiciele organizacji żydowskich i zaproszeni goście złożą wieńce i zapalą znicze. Pamięć bohaterów getta zostanie także uczczona przy płytach upamiętniających "Żegotę" i Szloma Zygielbojma oraz m.in. koło bunkra Anielewicza i na Umchlaglaplatz.

"W związku ze zbliżającą się rocznicą Gmina Wyznaniowa Żydowska reaktywowała przedwojenną nagrodę przyznawaną osobom zasłużonym dla badania historii i kultury Żydów. Jej laureatką została dr Ruta Sakowska, wybitna badaczka Archiwum Ringelbluma i autorka wielu cenionych publikacji na temat Zagłady" - dodała Korzeniewska.

"Ostatnio dotarliśmy także do interesujących, nieznanych wcześniej materiałów, z których wynika, że w walkach w getcie uczestniczyła także pewna nieznana bliżej organizacja, której członkami byli młodzi ludzie, studenci z podziemnych jesziw (wyższe szkoły talmudyczne-PAP) związani z cadykiem z Góry Kalwarii i z partią ortodoksów Aguda. Prawdopodobnie ci młodzi chłopcy byli uzbrojeni, a do walki wzywani byli przez swoich rabinów. Z materiałów tych wynika również, że w powstaniu brali udział dwaj rabini, a naprzeciwko znanego nam bunkra Anielewicza znajdowała się podziemna jesziwa, z której 30 uczniów wzięło również udział w powstaniu. Materiały te znajdują się w badanej i tłumaczonej przeze mnie z jidysz książce pt. +Togbuch fun warszewer getto+" - powiedziała obecna na konferencji badaczka literatury jidysz Anna Ciałowicz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.