Obchody 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęte

Z udziałem premiera Donalda Tuska rozpoczęły się w poniedziałek nad ranem na gdańskim Westerplatte obchody 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Obchody 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęte

Poranne uroczystości na Westerplatte rozpoczęły się tradycyjnie krótko przed godz. 4.45, o której to porze 1 września 1939 r. nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową ulokowaną na półwyspie.

Po oficjalnych wystąpieniach m.in. premiera Donalda Tuska i prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, odbędzie się apel pamięci, po czym oddana zostanie salwa honorowa. Na koniec zaplanowano złożenie wieńców pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. W uroczystościach biorą też udział ministrowie: sprawiedliwości Marek Biernacki, skarbu Włodzimierz Karpiński i obrony Tomasz Siemoniak.

W popołudniowych uroczystościach na Westerplatte wezmą udział prezydenci Polski Bronisław Komorowski oraz Niemiec Joachim Gaucke, którzy mają m.in. złożyć kwiaty pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte, wziąć udział w debacie z młodzieżą z Polski i Niemiec oraz obejrzeć spektakl filmowo-multimedialny "Wybuch" wg pomysłu Andrzeja Wajdy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE