PARTNER PORTALU
  • BGK

Obchody 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęte

  • PAP    1 września 2014 - 07:00
Obchody 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęte

Z udziałem premiera Donalda Tuska rozpoczęły się w poniedziałek nad ranem na gdańskim Westerplatte obchody 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Poranne uroczystości na Westerplatte rozpoczęły się tradycyjnie krótko przed godz. 4.45, o której to porze 1 września 1939 r. nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową ulokowaną na półwyspie.

Po oficjalnych wystąpieniach m.in. premiera Donalda Tuska i prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, odbędzie się apel pamięci, po czym oddana zostanie salwa honorowa. Na koniec zaplanowano złożenie wieńców pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. W uroczystościach biorą też udział ministrowie: sprawiedliwości Marek Biernacki, skarbu Włodzimierz Karpiński i obrony Tomasz Siemoniak.

W popołudniowych uroczystościach na Westerplatte wezmą udział prezydenci Polski Bronisław Komorowski oraz Niemiec Joachim Gaucke, którzy mają m.in. złożyć kwiaty pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte, wziąć udział w debacie z młodzieżą z Polski i Niemiec oraz obejrzeć spektakl filmowo-multimedialny "Wybuch" wg pomysłu Andrzeja Wajdy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.