PARTNER PORTALU
  • BGK

Obchody 85-lecia Gdyni

  • PAP    10 lutego 2011 - 21:35
Obchody 85-lecia Gdyni

Maria Kozielecka, Ryszard Woliński i Mikołaj Ziółkowski otrzymali w czwartek Medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni z okazji 85. rocznicy nadania praw miejskich.
Wykonany z brązu medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego ustanowiony został przez Radę Miasta Gdyni 30 czerwca 1993 roku i jest przyznawany za wybitne zasługi dla rozwoju miasta i portu Gdyni oraz za rozsławianie jej imienia w kraju i na świecie. Do tej pory przyznano 45 medali.

W tym roku odznaczenia przyznano trzem osobom: Marii Kozieleckiej, Ryszardowi Wolińskiemu i Mikołajowi Ziółkowskiemu.

Maria Kozielecka w latach 1961-1972 pracowała jako lekarz na oddziale rehabilitacji dzieci po chorobie Heine-Medina w Akademii Medycznej Gdańsku. W 1972 r. związała się z Portowym Zespołem Opieki Zdrowotnej w Gdyni. W 1991 r. przeszła na emeryturę, nadal jednak pracuje w niepełnym wymiarze godzin; udziela się społecznie m.in. w Akcji Katolickiej i duszpasterstwie dzieci specjalnej troski oraz niewidomych.

Urodzony w 1934 r. na Ziemi Płockiej Ryszard Woliński większość swojego życia związał z morzem jako oficer Marynarki Wojennej. Od ponad 50 lat jest aktywnym działaczem Polskiego Czerwonego Krzyża. Do tej pory oddał osobiście 170 litrów krwi. Założył też w Gdyni wiele klubów honorowych dawców krwi.

35-letni Mikołaj Ziółkowski jest właścicielem agencji Alter Art organizującej od kilku lat w Gdyni Open'er Festival, dwukrotnie uznany za "Najlepszy Duży Festiwal" w Europie w prestiżowym konkursie European Festival Awards.

85. urodziny Gdyni uczczono także w czwartek złożeniem kwiatów na Płycie Marynarza Polskiego oraz spektaklem dla trzech tysięcy gdyńskich seniorów, zorganizowanym w hali sportowo-widowiskowej.

W Gdyni, która 10 lutego 1926 r. rozporządzeniem Rady Ministrów otrzymała prawa miejskie, mieszka obecnie blisko 250 tys. osób.

Pierwsza zachowana wzmianka o wsi Gdynia (Gdina) pochodzi z 1253 r. W 1920 r. inżynier Tadeusz Wenda wskazał Gdynię jako miejsce budowy przyszłego portu. 29 kwietnia 1923 r. otwarto w Gdyni tymczasowy port wojenny i przystań dla rybaków. W tym samym roku do Gdyni wpłynął pierwszy pełnomorski statek s/s "Kentucky". Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.