PARTNER PORTALU
  • BGK

Obchody 94. rocznicy powrotu miasta do macierzy

  • PAP    17 stycznia 2014 - 16:20
Obchody 94. rocznicy powrotu miasta do macierzy

Złożeniem kwiatów w miejscach upamiętniających osoby zasłużone w walce o niepodległość i budowanie nowego ładu w wolnej Polsce zainaugurowano w piątek w Toruniu obchody 94. rocznicy powrotu miasta do macierzy po okresie zaborów.
Przedstawiciele władz złożyli kwiaty na grobie komisarycznego burmistrza Ottona Steinborna i pierwszego wojewody pomorskiego Stefana Łaszewskiego, a także gen. Józefa Hallera, którego wojska 18 stycznia 1920 r. wkroczyły do Torunia.

W programie piątkowych obchodów znalazł się również uroczysty koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w Sali Wielkiej Dworu Artusa.

W sobotę na Rynku Staromiejskim odbędzie się Halleriada, na którą złożą się inscenizacje, pokazy i koncerty. Grupy rekonstrukcyjne odtworzą m.in. wkroczenie do Torunia wojsk gen. Hallera i przejęcie władzy w mieście.

18 stycznia 1920 r. Toruń opuściły wojska niemieckie, a po kilku godzinach do miasta wkroczyły oddziały polskie. Od strony Inowrocławia wkroczyła Dywizja Pomorska dowodzona przez płk. Stanisława Skrzyńskiego, a od strony Lubicza wmaszerowała część II Dywizji Strzelców. Dotarły też pododdziały ułanów krechowieckich i konna kapela ułanów gnieźnieńskich. Łącznie w Toruniu znalazły się 24 tysiące polskich żołnierzy.

W Ratuszu Staromiejskim tego dnia odbyło się oficjalne przejęcie władzy. Władzę nad miastem od dotychczasowego nadburmistrza Arnolda Hassego przejął płk Stanisław Skrzyński, a ten przekazał ją komisarycznemu burmistrzowi Ottonowi Steinbornowi.


"Historia wydała swój wyrok. Uchylmy przed nią czoła. Nie będziemy dziś dotykać kwestii wyrządzonych krzywd, gdyż to przynależy sądowi, także historii. Przyjmując dziś od panów klucze miasta, zaznaczam, że stoimy na stanowisku prawdziwej i szczerej lojalności względem wszystkich, bez różnicy stanów i narodowości obywateli państwa polskiego" - powiedział wówczas płk Skrzyński.

Po przejęciu władzy na ratuszowych wieżach zostały wywieszono polskie flagi narodowe, a zgromadzeni na Rynku Staromiejskim odśpiewali hymn narodowy.

20 stycznia 1920 r. do Torunia przyjechali minister byłej Dzielnicy Pruskiej Władysław Seyda, wojewoda pomorski Stefan Łaszewski i starosta krajowy pomorski Józef Wybicki. Następnego dnia do miasta przybył dowódca Frontu Pomorskiego generał Józef Haller wraz ze swoim sztabem.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.