PARTNER PORTALU
  • BGK

Obchody Grudnia '70 w Szczecinie

  • PAP    13 grudnia 2010 - 12:32

Rekonstrukcja historycznych wydarzeń na ulicach Szczecina, odsłonięcie tablicy upamiętniającej ofiary tamtego czasu, uroczystości pod Pomnikiem Ofiar Grudnia, pokazy filmów i wystawy to niektóre z punktów programu obchodów 40. rocznicy Grudnia '70 w Szczecinie.
Jak potwierdził szef Solidarności Pomorza Zachodniego Mieczysław Jurek podczas oficjalnych uroczystości w piątek spodziewany jest w Szczecinie prezydent Bronisław Komorowski.

Tego dnia przed południem na szczecińskim Placu Solidarności, pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 r. "Anioł Wolności" złożone zostaną wieńce i kwiaty. Potem uczestnicy uroczystości przejdą "szlakiem robotników" z Grudnia 1970 r. na pl. Ofiar Grudnia 1970 r. przed bramę główną stoczni szczecińskiej pod tablicę "Pamięci poległych w grudniu 1970 r." Tak, jak co roku, w tym miejscu odmówiona zostanie modlitwa Anioł Pański oraz będą złożone kwiaty.

Także w piątek zaplanowano historyczną rekonstrukcję starcia manifestantów z oddziałami MO i ZOMO. Był to jeden z ważniejszych epizodów szczecińskiego Grudnia '70.

Otwarte zostaną też wystawy "Zbuntowane miasto. Szczeciński Grudzień '70 - Styczeń '71, przygotowanej przez IPN i "Nieznany szczeciński Grudzień 70", - przez Archiwum Państwowe w Szczecinie. Pierwsza ekspozycja prezentuje wydarzenia Grudnia '70 i Stycznia '71, które rozegrały się w Szczecinie. Przypomina, że doszło nie tylko do krwawo stłumionej rewolty, ale także do dwóch wielkich strajków, które objęły nie tylko miasto, ale też okolice.

Wieczorem zaś w bazylice archikatedralnej zostanie odprawiona msza święta.

W sobotę 18 grudnia na szczecińskim Cmentarzu Centralnym zostanie odsłonięta tablica upamiętniających ofiary Grudnia '70. Tego dnia na Zamku Książąt Pomorskich podczas uroczystej gali wykonana będzie "Symfonia Szesnastu" Piotra Klimka.

Tam też w panelu dyskusyjnym organizowanym przez szczeciński Oddział IPN "Wydarzenia Grudnia 1970 r." udział wezmą historycy, pracownicy Instytutu z Gdańska, Szczecina i Warszawy.

Młodzież będzie mieć okazję wzięcia udziału w rajdzie historycznym organizowanym przez IPN oraz ZHR, poświęconym wydarzeniom, jakie miały miejsce w Grudniu 1970 r. w Szczecinie.

Uroczystości to też pokazy filmów i prezentacja najnowszych książek poświęconych wydarzeniom grudniowym 1970 r. w tym "Szczeciński Grudzień '70 w dokumentach Służby Bezpieczeństwa" czy "Przesilenie. Społeczeństwo i władza w styczniu i lutym 1971 r.".

17 grudnia 1970 roku na wieść o ogłoszeniu przez ówczesne władze państwowe podwyżek cen żywności, w Stoczni im. Adolfa Warskiego wybuchł strajk. Stoczniowcy wyszli na ulice. Dołączali do nich pracownicy innych zakładów oraz mieszkańcy Szczecina. Demonstranci przeszli do centrum miasta pod gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR, chcąc rozmawiać z przedstawicielami KW partii. Ponieważ nie spełniono ich postulatu, manifestanci podpalili gmach komitetu. W odpowiedzi milicja i wojsko zaczęły strzelać w kierunku tłumu. Zginęło wówczas 16 osób, ponad 100 zostało rannych. Ciała zabitych chowano po kryjomu w nocy, w pochówkach mogła uczestniczyć jedynie najbliższa rodzina.

Czytaj też:

Umazali farbą pomnik żołnierzy radzieckich

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.