PARTNER PORTALU
  • BGK

Obchody rocznicy Konstytucji 3 maja

  • PAP    3 maja 2012 - 19:42
Obchody rocznicy Konstytucji 3 maja

Co z naszą odpowiedzialnością za kraj ? – pytał prezydent Bronisław Komorowski w 221. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja odbyły się w całej Polsce.
ZAKTUALIZOWANY. W wielu miejscach kraju odbyły się w pochody i pikniki. Były msze święte i saluty armatnie. Wręczano ordery i odznaczenia. Przemawiali politycy i samorządowcy. Komorowski, podczas uroczystości na pl. Zamkowym w Warszawie, zachęcał Polaków do radosnego świętowania.

Prezydent ocenił też, że konstytucja z 1791 r. „przywróciła Polakom nadzieję i poczucie odpowiedzialności za swój kraj”. Powiedział też, że „dzisiaj nasze najważniejsze polskie pytanie brzmi: co z naszą odpowiedzialnością?”.

„Czy jako Polacy, jako naród, razem mamy tyle mądrości, co oni mieli wtedy? Czy mamy mądrość i odwagę, by zmieniać kraj i siebie samych? Czy mamy mądrość i odwagę, by zaprzestać małostkowych sporów? (...) Czy nasza scena polityczna jest dzisiaj bliżej czy dalej od doświadczenia Sejmu Wielkiego, tego sejmu, który wprowadzał Polskę w nowoczesną Europę? Czy ta scena przypomina raczej sejmik szlachecki, taki który niszczy dokonania pokoleń, ośmiesza wielkość i trwoni dziedzictwo?” – pytał prezydent.

Według Komorowskiego konstytucja z 1791 r. „oprócz dumy jest okazją do gorzkiej refleksji”. Prezydent zwrócił uwagę, że przeciwnicy ówczesnych reform, targowiczanie, stali się synonimem zdrady.

Jednocześnie ubolewał, że obecnie nadużywa się takich słów jak „hańba”, „zdrada”, „zbrodnia”, „podłość”. Zdaniem prezydenta „powszednieją one w mediach i w wyobraźni Polaków”. „Wielkie, groźne słowa służą dzisiaj małym propagandowym interesom partyjnym. Nie służą narodowej refleksji” – ocenił Komorowski.

Rano prezydent w Galerii Kordegarda otworzył wystawę z oryginałem Konstytucji 3 maja, a przed południem wręczył ordery i odznaczenia państwowe 29 osobom, głównie ludziom kultury, sztuki i nauki. Ordery Orła Białego otrzymali były rektor Politechniki Warszawskiej Władysław Findeisen, pianista i kompozytor Wojciech Kilar oraz ekonomista i samorządowiec Jerzy Regulski.

Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek mówił o odpowiedzialności za słowo w homilii, wygłoszonej podczas mszy św. za ojczyznę w archikatedrze św. Jana w Warszawie. „Wolność słowa musi jednak nierozerwalnie łączyć się z odpowiedzialnością za to, co mówimy. U podstaw rozwoju Rzeczypospolitej, troski o dobro wspólne, powinno stać słowo prawdy, pełne szacunku dla drugiego człowieka. Słowa powinny otwierać drzwi do zrozumienia drugiego i rzeczywistości, która nas otacza” – mówił biskup polowy.

Jednocześnie pytał: „Dlaczego tak się dzieje, że w publicznej debacie jest coraz mniej rzeczowej dyskusji o realnych problemach ojczyzny i jej obywateli?”. „Przekraczane są kolejne granice brutalności wypowiedzi, które ranią i dzielą” – powiedział bp Guzdek.

Z okazji święta narodowego warszawiacy mogli też obejrzeć defiladę oraz występy orkiestr i zespołów wojskowych i służb mundurowych. Obchody zorganizowano też w Łazienkach Królewskich, zwiedzać można było też gmach Senatu.

<!-- pagebreak //-->×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.