Obchody rocznicy obławy augustowskiej w Białymstoku

W sobotę zaczynają się obchody 67. rocznicy obławy augustowskiej. W ich ramach odbędą się spotkania czy prezentacja filmu o obławie. Program upamiętnienia zbrodni dokonanej na Polakach przez sowietów przygotował IPN w Białymstoku (Podlaskie).
Obchody rocznicy obławy augustowskiej w Białymstoku

Rodziny ofiar i lokalne władze złożą kwiaty pod pamiątkową tablicą pod dawną siedzibą Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa. a wieczorem w Domu Kultury zostaną zaprezentowane nagrania świadków obławy augustowskiej.

W niedzielę - jak co roku - w Gibach odbędą się główne uroczystości. W południe zostanie odprawiona msza święta w intencji zamordowanych w obławie. Potem przed 10-metrowym krzyżem w miejscu symbolizującym pochówek zaginionych zostaną złożone kwiaty.

Jak poinformował Waldemar Wilczewski z IPN w Białymstoku, latem odbędzie się sześć spotkań w miejscowościach objętych sowiecką akcją pacyfikacyjną: w Augustowie, Suwałkach, Sejnach i Lipsku.

Podczas spotkań odbędą się wykłady przedstawiciela IPN, dyskusja oraz prezentacja reportażu Artura Janickiego pt. "Obława Augustowska".

"Organizujemy te spotkania, by spotkały się osoby pamiętające tragiczne wydarzenia z 1945 r. albo znają je ze słyszenia. Mamy nadzieję, że ktoś może coś wnieść do badań, które prowadzimy nad tą zbrodnią" - powiedział Wilczewski.

Obława augustowska jest największą niewyjaśnioną zbrodnią na Polakach po II wojnie światowej. Pacyfikacja Suwalszczyzny przez Rosjan, nazwana później obławą augustowską, rozpoczęła się 12 lipca 1945 r. W jej wyniku zatrzymano 2 tys. osób, 600 podejrzewanych o powiązania z AK-owskim podziemiem wywieziono.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE