PARTNER PORTALU
  • BGK

Obiecanki państwa, okazały się cacankami

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    13 maja 2010 - 06:58
Obiecanki państwa, okazały się cacankami

Państwo rozdało więcej funduszy na szkolenia, niż miało. Firmy, które wygrały konkursy, nie dostają pieniędzy. Najgorzej jest w Małopolsce, ale kłopoty pojawiają się też w innych regionach.
Problemy z pieniędzmi z UE zaczęły się już w zeszłym roku. W tym nastąpiła zapaść. Europejskie Centrum Przedsiębiorczości, które szkoli pracowników innych firm, pobiera od nich zaliczkę. Dlatego, że na czas nie otrzymuje pieniędzy z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Firmy chcące szkolić pracowników muszą kredytować te projekty – alarmuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie wstrzymał podpisywanie umów z przedsiębiorcami i samorządami, którym w tym roku przyznał dofinansowanie w konkursach. Zarząd województwa jesienią ubiegłego roku zakontraktował ponad 190 mln zł więcej niż to wynikało z przyjętego dla niego planu działania. Dzięki temu awansował w ministerialnym rankingu instytucji, które wdrażają program operacyjny „Kapitał ludzki”. Realnie ma do wydania w 2010 r. to 114 mln zł, więc pieniędzy nie starczy na projekty wybrane w konkursach.

W tarapatach są też inne województwa, bo większość z nich przyspieszyła kontraktowanie w ubiegłym roku, rywalizując o tzw. krajową rezerwę wykonania. Przez to Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych ma zaangażowane 82 proc. środków, które przyznano jej na cały ten rok. Wystarczy jej pieniędzy tylko na podpisanie umów z gminami. Zabraknie funduszy dla 30 projektów realizowanych głównie przez przedsiębiorców – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • online, 2010-05-19 21:56:56

    Nauczylem sie wiele