PARTNER PORTALU
  • BGK

Obława Augustowska: Odnaleziono miejsca zbrodni?

  • PAP/em    14 lipca 2015 - 12:53
Obława Augustowska: Odnaleziono miejsca zbrodni?

Czy lasy w Kaletach i Gieci kryją mogiły ofiar Obławy Augustowskiej? (fot. oblawaaugustowska.pl)

Możliwe, że dojdzie do przełomu w śledztwie dotyczącym "małego Katynia", czyli wielkiej obławy na polskich partyzantów na Suwalszczyźnie po zakończeniu II wojny światowej.
Polacy aresztowani przez sowiecki kontrwywiad wojskowy Smiersz zostali rozstrzelani i pochowani w lesie tuż za obecną polsko-białoruską granicą w pobliżu wsi Kalety - tak wynika zarówno z najnowszych zeznań świadków, jak i analizy zdjęć lotniczych oraz satelitarnych terenu - podaje "Nasz Dziennik".

"W części białoruskiej badanego obszaru są cztery obiekty o bardzo dużym prawdopodobieństwie znalezienia jam grobowych. Dwa są w rejonie Kalet i dwa w rejonie dawnej leśniczówki Gieć. Jest też 14 obiektów o dużym prawdopodobieństwie występowania jam grobowych i 21 o średnim" - mówi dr Dariusz Dukaczewski z Instytutu Geodezji i Kartografii, który analizował zdjęcia przygranicznych lasów.

Kalety leżą 3 km od granicy. Natomiast leśniczówka Gieć stała w miejscu, przez które obecnie przechodzi granica. Żeby zbadać te miejsca, potrzebna jest współpraca strony białoruskiej, do czego ta się nie kwapi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.