PARTNER PORTALU
  • BGK

Obława Augustowska: Odnaleziono miejsca zbrodni?

  • PAP/em    14 lipca 2015 - 12:53
Obława Augustowska: Odnaleziono miejsca zbrodni?
Czy lasy w Kaletach i Gieci kryją mogiły ofiar Obławy Augustowskiej? (fot. oblawaaugustowska.pl)

Możliwe, że dojdzie do przełomu w śledztwie dotyczącym "małego Katynia", czyli wielkiej obławy na polskich partyzantów na Suwalszczyźnie po zakończeniu II wojny światowej.
Polacy aresztowani przez sowiecki kontrwywiad wojskowy Smiersz zostali rozstrzelani i pochowani w lesie tuż za obecną polsko-białoruską granicą w pobliżu wsi Kalety - tak wynika zarówno z najnowszych zeznań świadków, jak i analizy zdjęć lotniczych oraz satelitarnych terenu - podaje "Nasz Dziennik".

"W części białoruskiej badanego obszaru są cztery obiekty o bardzo dużym prawdopodobieństwie znalezienia jam grobowych. Dwa są w rejonie Kalet i dwa w rejonie dawnej leśniczówki Gieć. Jest też 14 obiektów o dużym prawdopodobieństwie występowania jam grobowych i 21 o średnim" - mówi dr Dariusz Dukaczewski z Instytutu Geodezji i Kartografii, który analizował zdjęcia przygranicznych lasów.

Kalety leżą 3 km od granicy. Natomiast leśniczówka Gieć stała w miejscu, przez które obecnie przechodzi granica. Żeby zbadać te miejsca, potrzebna jest współpraca strony białoruskiej, do czego ta się nie kwapi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.