PARTNER PORTALU
  • BGK

Obligacje hitem inwestycyjnym miast

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    5 lipca 2010 - 07:15
Obligacje hitem inwestycyjnym miast

Samorządy emitują papiery komunalne, bo muszą sfinansować deficyty w swoich budżetach. Pieniądze są im potrzebne, by zapłacić za inwestycje i oddać długi.
Taki jest cel emisji Leszna, które poinformowało o planach przeprowadzenia tej operacji. Miasto wyemituje papiery za 31 mln zł. Organizacją transakcji zajmie się PKO BP, który dominuje na tym rynku. Ma w nim 34 proc. udziału – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leszno nie jest jedynym samorządem, który w tym roku uplasował na rynku swoje papiery za pośrednictwem PKO BP. Umowa jest 45. kontraktem, który bank zawarł od stycznia tego roku.

W ostatnich dwóch latach rynek obligacji komunalnych rozwija się bardzo szybko. Wartość emisji przed 2009 r. nie przekraczała 900 mln zł rocznie. W ubiegłym roku wyniosła ok. 3,2 mld zł, a w tym będzie jeszcze wyższa. Tylko planowane emisje Warszawy, Poznania i Białegostoku opiewają na 1,6 mld zł.

Z danych na koniec I kwartału wynika, że zadłużenie samorządów z tytułu emisji obligacji za przekroczyło 7,4 mld zł, z czego wartość wyemitowanych za pośrednictwem PKO BP obligacji wynosi ponad 2,7 mld zł. Drugie miejsce zajmuje Bank Gospodarstwa Krajowego (ponad 900 mln zł), a trzecie – Bank Pekao (ponad 700 mln zł).

Olbrzymie zainteresowanie samorządów emisjami obligacji komunalnych to wynik trudności z uzyskaniem kredytów na inwestycje. Chętnie korzystają z obligacji z uwagi na elastyczność tej formy pozyskiwania pieniędzy. Procedurę można zamknąć w dwa – trzy tygodnie.

Od 1997 r., kiedy PKO BP podpisało pierwszą umowę o sprzedaży obligacji komunalnych, bank obsłużył 175 gmin, 28 powiatów oraz pięć województw – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • były S, 2010-07-05 14:37:43

    Kiedy Banki zostaną właścicielami miast będzie to równać się z degradacją środowisk miejskich i wrócimy pod strzechy .