Obozowymi alejkami przejdzie Marsz Żywych

W poniedziałek (12. kwietnia) po południu przejdzie z byłego KL Auschwitz I do byłego Auschwitz II - Birkenau Marsz Żywych.

Tysiące młodych Żydów z wielu krajów świata, a także setki Polaków przyjechały do Oświęcimia, by uczestniczyć w 19. Marszu Żywych, który w poniedziałek po południu przejdzie z byłego KL Auschwitz I do byłego Auschwitz II - Birkenau.

Marsz jest wyrazem pamięci i hołdu składanego ofiarom holokaustu.

Przed południem młodzi Żydzi oraz Polacy zwiedzają muzealną ekspozycję. Na terenie placówki dominują niebiesko-białe kolory flag i ubrań uczestników - to barwy Izraela. Widoczne są polskie flagi, przepasane kirem na znak żałoby po ofiarach katastrofy pod Smoleńskiem, w której zginął m.in. prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią.

Grupy młodzieży w kurtkach z gwiazdami Dawida na plecach przechodzą w ciszy poobozowymi alejkami. W skupieniu stają przed Ścianą Straceń przy bloku 11, gdzie Niemcy rozstrzelali tysiące ofiar. Zwiedzają także ekspozycję w bloku poświęconym martyrologii Żydów.

W tym roku szczególnie liczne jest grono Żydów z Węgier. To ich przodków Niemcy zgładzili w tym miejscu najwięcej, ponad 400 tysięcy.

Wśród młodych Żydów, ktrzy w poniedziałek przyjechali do byłego niemieckiego obozu jest Bruno z Brazylii. - To przygnębiające uczucie być tutaj. To, co w Auschwitz się stało jest czymś wyjątkowym. To trudne stać tutaj. Nie zapomnimy o tym nigdy - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Szkoda ze w tym marszu nie moga isc pomordowani niewine dzieci i kobiety Palestynskie z strefy Gazy brutalnie pomordowanych przez tych krewniakow co moga maszerowac

UN NOrmalny, 2010-04-13 14:19:51 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE