PARTNER PORTALU
  • BGK

Obraz Rembrandta ściągnięty do Szczecina

  • bad    2 lutego 2015 - 16:28
Obraz Rembrandta ściągnięty do Szczecina

Prezentacja obrazu Rembrandta potrwa około pół roku. Fot. mat. prasowe.

Obraz Rembrandta „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” jest już dostępny w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Prezentacja dzieła potrwa około pół roku.
W piątek 30 stycznia 2015 roku podczas specjalnego wernisażu dyrektor Gabinetu Marszałka Krzysztof Barczyk podziękował wszystkim, bez których niemożliwe byłoby ściągnięcie obrazu do stolicy Pomorza Zachodniego.

W piątkowej prezentacji udział wzięli przedsiębiorcy zaangażowani we wspieranie zachodniopomorskiej kultury. Województwo reprezentował dyrektor Gabinetu Marszałka Krzysztof Barczyk:

- Jesteśmy dzisiaj świadkami niepowtarzalnego wydarzenia: prezentacji jednego z sześciu pejzaży artysty, zaliczanego do najwybitniejszych na świecie. To doskonała okazja, by serdecznie podziękować środowisku biznesowemu za wsparcie kultury Pomorza Zachodniego. Marszałek Olgierd Geblewicz, który był inicjatorem dzisiejszego spotkania, mimo kontuzji zamierzał być tu z państwem, niestety jeszcze kilka dni będzie musiał zostać w szpitalu - mówił Krzysztof Barczyk.

- Dzisiejsze wydarzenie jest momentem historycznym, w ponad stuletniej historii Szczecina i regionu nigdy nie były prezentowane u nas dzieła tej klasy. Nie bez znaczenia jest tutaj rola Fundacji Czartoryskich, dzięki której możemy się dzisiaj cieszyć tym spotkaniem. W imieniu władz regionu pragnę dziękować prezesowi Fundacji Książąt Czartoryskich – Marianowi Wołkowskiemu-Wolskiemu - dodał Krzysztof Barczyk.

Czytaj też: Białystok potrzebuje polityki kulturalnej

Dyrektor podziękował także prezesowi Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego Edwardowi Osinie, który propaguje kulturalne zaangażowanie zachodniopomorskich przedsiębiorców.

- Rembrandt gości w największych muzeach na świecie. My gościmy słynny obraz, bo szczęśliwie Muzeum Czartoryskich jest w remoncie i przez ostatnie 5 lat zapewniliśmy schronienie dla części kolekcji – żartował Lech Karwowski, podkreślając wagę współpracy z Fundacją Czartoryskich.

Czytaj też: Prezydent Poznania przeczyta wiersze Barańczaka

Prezes Fundacji, Marian Wołkowski-Wolski przyznał, że prezentacja Rembrandta w Szczecinie jest dla Fundacji szczególnym wydarzeniem: 

– Za nami pięcioletni okres bardzo owocnej współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie. Dla nas ten czas remontu jest bardzo trudny, a za sprawą szczecińskiego muzeum nasze eksponaty znalazły gościnny dach i mogły cieszyć odbiorców, zamiast kurzyć się w magazynach. Ekspozycja Rembrandta w Szczecinie jest wywiązaniem się z obietnicy, jaką złożyłem panu Lechowi Karwowskiemu. Życzę Państwu pięknych wrażeń podczas kontemplacji dzieła - powiedział.

„Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” z 1638 roku jest jednym z sześciu pejzaży olejnych namalowanych przez Rembrandta. Obraz jest ilustracją przypowieści z ewangelii św. Łukasza o miłosiernym Samarytaninie. W roku 1774 został zakupiony na aukcji w Paryżu przez Jana Piotra Norblina i stąd trafił do Domu Gotyckiego w Puławach do kolekcji Izabeli Czartoryskiej.

Po przeniesieniu kolekcji trafił do Krakowa. W 1939 roku obraz wraz z innymi dziełami został zagrabiony przez Niemców. Po wojnie dzięki staraniom Karola Estreichera, rewindykowany wrócił do Krakowa. W styczniu, z  uwagi na remont krakowskiej siedziby Muzeum Czartoryskich, obraz trafił do Szczecina.

Prezentacja obrazu Rembrandta potrwa około pół roku. Chętni mogą go oglądać w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie (ul. Wały Chrobrego 3). Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program promocyjny oraz edukacyjny – spotkania, wykłady, warsztaty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.