PARTNER PORTALU
 • BGK

Obraz Rembrandta ściągnięty do Szczecina

 • bad    2 lutego 2015 - 16:28
Obraz Rembrandta ściągnięty do Szczecina
Prezentacja obrazu Rembrandta potrwa około pół roku. Fot. mat. prasowe.

Obraz Rembrandta „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” jest już dostępny w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Prezentacja dzieła potrwa około pół roku.
W piątek 30 stycznia 2015 roku podczas specjalnego wernisażu dyrektor Gabinetu Marszałka Krzysztof Barczyk podziękował wszystkim, bez których niemożliwe byłoby ściągnięcie obrazu do stolicy Pomorza Zachodniego.

W piątkowej prezentacji udział wzięli przedsiębiorcy zaangażowani we wspieranie zachodniopomorskiej kultury. Województwo reprezentował dyrektor Gabinetu Marszałka Krzysztof Barczyk:

- Jesteśmy dzisiaj świadkami niepowtarzalnego wydarzenia: prezentacji jednego z sześciu pejzaży artysty, zaliczanego do najwybitniejszych na świecie. To doskonała okazja, by serdecznie podziękować środowisku biznesowemu za wsparcie kultury Pomorza Zachodniego. Marszałek Olgierd Geblewicz, który był inicjatorem dzisiejszego spotkania, mimo kontuzji zamierzał być tu z państwem, niestety jeszcze kilka dni będzie musiał zostać w szpitalu - mówił Krzysztof Barczyk.

- Dzisiejsze wydarzenie jest momentem historycznym, w ponad stuletniej historii Szczecina i regionu nigdy nie były prezentowane u nas dzieła tej klasy. Nie bez znaczenia jest tutaj rola Fundacji Czartoryskich, dzięki której możemy się dzisiaj cieszyć tym spotkaniem. W imieniu władz regionu pragnę dziękować prezesowi Fundacji Książąt Czartoryskich – Marianowi Wołkowskiemu-Wolskiemu - dodał Krzysztof Barczyk.

Czytaj też: Białystok potrzebuje polityki kulturalnej

Dyrektor podziękował także prezesowi Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego Edwardowi Osinie, który propaguje kulturalne zaangażowanie zachodniopomorskich przedsiębiorców.

- Rembrandt gości w największych muzeach na świecie. My gościmy słynny obraz, bo szczęśliwie Muzeum Czartoryskich jest w remoncie i przez ostatnie 5 lat zapewniliśmy schronienie dla części kolekcji – żartował Lech Karwowski, podkreślając wagę współpracy z Fundacją Czartoryskich.

Czytaj też: Prezydent Poznania przeczyta wiersze Barańczaka

Prezes Fundacji, Marian Wołkowski-Wolski przyznał, że prezentacja Rembrandta w Szczecinie jest dla Fundacji szczególnym wydarzeniem: 

– Za nami pięcioletni okres bardzo owocnej współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie. Dla nas ten czas remontu jest bardzo trudny, a za sprawą szczecińskiego muzeum nasze eksponaty znalazły gościnny dach i mogły cieszyć odbiorców, zamiast kurzyć się w magazynach. Ekspozycja Rembrandta w Szczecinie jest wywiązaniem się z obietnicy, jaką złożyłem panu Lechowi Karwowskiemu. Życzę Państwu pięknych wrażeń podczas kontemplacji dzieła - powiedział.

„Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” z 1638 roku jest jednym z sześciu pejzaży olejnych namalowanych przez Rembrandta. Obraz jest ilustracją przypowieści z ewangelii św. Łukasza o miłosiernym Samarytaninie. W roku 1774 został zakupiony na aukcji w Paryżu przez Jana Piotra Norblina i stąd trafił do Domu Gotyckiego w Puławach do kolekcji Izabeli Czartoryskiej.

Po przeniesieniu kolekcji trafił do Krakowa. W 1939 roku obraz wraz z innymi dziełami został zagrabiony przez Niemców. Po wojnie dzięki staraniom Karola Estreichera, rewindykowany wrócił do Krakowa. W styczniu, z  uwagi na remont krakowskiej siedziby Muzeum Czartoryskich, obraz trafił do Szczecina.

Prezentacja obrazu Rembrandta potrwa około pół roku. Chętni mogą go oglądać w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie (ul. Wały Chrobrego 3). Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program promocyjny oraz edukacyjny – spotkania, wykłady, warsztaty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.