Ocieplenie stosunków między Zieloną Górą i Gorzowem

Akty kobiet i mężczyzn na tle najciekawszych miejskich przestrzeni Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry można od poniedziałku oglądać na wystawie „Akt Miejski AUA” w Gorzowie.
Ocieplenie stosunków między Zieloną Górą i Gorzowem
Cykl fotograficzny „Akt Miejski” powstał w ramach Projektu AUA, czyli Akcji Utylizacji Animozji między Gorzowem Wielkopolskim i Zieloną Górą. Jego autorem jest gorzowski fotografik Daniel Adamski, który na 18 fotografiach pokazał nagie kobiety i mężczyzn na tle znanych miejsc w Gorzowie i Zielonej Górze.

„Chciałem w ten sposób wpłynąć na ocieplenie zimnych stosunków pomiędzy mieszkańcami obu stolic województwa lubuskiego, a jednocześnie popularyzować wiedzę o mieście sąsiednim, ponieważ niewiedza jest jednym z głównych powodów powstawania stereotypów i animozji” – powiedział autor wystawy.

Dwa lata temu kolekcja została wydrukowana w formie pocztówek. Teraz można ją zobaczyć na wystawie. Ekspozycję otwiera fotografia z nagą modelką biegnącą Mostem Staromiejskim w kierunku Dominanty w Gorzowie.

Adamski wyjaśnił, że inspiracją do zrobienia tej fotografii była pocztówka kupiona w Londynie, z tą różnicą, że na tamtej zamiast wieży widokowej o kształcie pająka stał w oddali Big Ben.

Projekt „Akt Miejski” zdobył w tym roku pierwszą nagrodę na ogólnopolskim konkursie „Konfrontacje Fotograficzne 2012”. Przewodniczący jury Adam Sobota, historyk Muzeum Narodowego we Wrocławiu, napisał o tym projekcie: „Daniel Adamski wykorzystał miejską scenerię Gorzowa, aby skonfrontować elementy architektury i ustawione na ulicach rzeźby z ciałami nagich modelek. Ten żartobliwy pomysł ma też poważniejszą wymowę poprzez przeciwstawienie ciał, potraktowanych jako żywe rzeźby, martwym pomnikowym formom”.

Cykl „Akt Miejski” ma swoją genezę w powstałym dwa lata temu lubuskim projekcie artystycznym „Akcja Utylizacja Animozji – AUA”. Polega on na organizowaniu przez artystów z Zielonej Góry i Gorzowa akcji artystycznych, poruszających problem animozji pomiędzy mieszkańcami obu miast.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE