PARTNER PORTALU
  • BGK

Ocieplenie stosunków między Zieloną Górą i Gorzowem

  • PAP    30 października 2012 - 07:29
Ocieplenie stosunków między Zieloną Górą i Gorzowem

Akty kobiet i mężczyzn na tle najciekawszych miejskich przestrzeni Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry można od poniedziałku oglądać na wystawie „Akt Miejski AUA” w Gorzowie.
Cykl fotograficzny „Akt Miejski” powstał w ramach Projektu AUA, czyli Akcji Utylizacji Animozji między Gorzowem Wielkopolskim i Zieloną Górą. Jego autorem jest gorzowski fotografik Daniel Adamski, który na 18 fotografiach pokazał nagie kobiety i mężczyzn na tle znanych miejsc w Gorzowie i Zielonej Górze.

„Chciałem w ten sposób wpłynąć na ocieplenie zimnych stosunków pomiędzy mieszkańcami obu stolic województwa lubuskiego, a jednocześnie popularyzować wiedzę o mieście sąsiednim, ponieważ niewiedza jest jednym z głównych powodów powstawania stereotypów i animozji” – powiedział autor wystawy.

Dwa lata temu kolekcja została wydrukowana w formie pocztówek. Teraz można ją zobaczyć na wystawie. Ekspozycję otwiera fotografia z nagą modelką biegnącą Mostem Staromiejskim w kierunku Dominanty w Gorzowie.

Adamski wyjaśnił, że inspiracją do zrobienia tej fotografii była pocztówka kupiona w Londynie, z tą różnicą, że na tamtej zamiast wieży widokowej o kształcie pająka stał w oddali Big Ben.

Projekt „Akt Miejski” zdobył w tym roku pierwszą nagrodę na ogólnopolskim konkursie „Konfrontacje Fotograficzne 2012”. Przewodniczący jury Adam Sobota, historyk Muzeum Narodowego we Wrocławiu, napisał o tym projekcie: „Daniel Adamski wykorzystał miejską scenerię Gorzowa, aby skonfrontować elementy architektury i ustawione na ulicach rzeźby z ciałami nagich modelek. Ten żartobliwy pomysł ma też poważniejszą wymowę poprzez przeciwstawienie ciał, potraktowanych jako żywe rzeźby, martwym pomnikowym formom”.

Cykl „Akt Miejski” ma swoją genezę w powstałym dwa lata temu lubuskim projekcie artystycznym „Akcja Utylizacja Animozji – AUA”. Polega on na organizowaniu przez artystów z Zielonej Góry i Gorzowa akcji artystycznych, poruszających problem animozji pomiędzy mieszkańcami obu miast.

<!-- pagebreak //-->

Najgłośniejszą akcją była zamiana zielonych tablic informujących o granicach miasta. W 2010 r., w dzień Prima Aprilis, przy wjazdach do Zielonej Góry na tablicach widniał napis Gorzów Wielkopolski, a do Gorzowa zapraszały tablice z napisem Zielona Góra.

W sierpniu br. autor rozpoczął sprzedaż swoich prac w dwóch formatach: 100 na 70 cm i 70 na 50 cm. W ten sposób chce zbudować budżet, który pozwoli mu sfinansować i dokończyć cykl aktów miejskich.

„W obu miastach jest jeszcze wiele miejsc, które w czarno-białej tonacji warto zestawić z erotyczną witalnością, np. Fontanna Pauckscha w Gorzowie, Bachus w Zielonej Górze, słynne postaci przed nowym basenem zielonogórskim, gorzowski pomnik Włodzimierza Korsaka” – wyliczał Adamski.

Jednocześnie zaprosił mieszkańców do pozowania. Artysta daje modelom do wyboru jeden z wariantów pozowania: rozpoznawalny i nierozpoznawalny, zapewnia anonimowość.

Adamski to urodzony w 1978 r. gorzowianin. Ukończył studia magisterskie z fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Trzykrotny stypendysta prezydenta Gorzowa. Nagradzany wielokrotnie na konkursach fotograficznych, ostatnio otrzymał I nagrodę na XXXVI Konfrontacjach Fotograficznych 2012.

Działalność artystyczną rozpoczął w alternatywnym zespole muzycznym Hare Kriszna Fast Food, grając na syntezatorach. Artysta multimedialny, organizator wielu projektów i inicjatyw artystycznych, m.in. pięciu edycji Galerii Bezbronnej i Galerii Bezdomnej, producent płyty, składanki gorzowskich zespołów alternatywnych pt. „Piosenki Miasta Średniej Wielkości”, współorganizator zielonogórsko-gorzowskiej wystawy „Sztuka Miasta Look & See”, a obecnie pomysłodawca i koordynator lubuskiego Projektu „AUA – Akcja Utylizacja Animozji”.

Jest autorem 15 indywidualnych wystaw fotograficznych, uczestnikiem 35 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą oraz wielu happeningów. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.