PARTNER PORTALU
  • BGK

Od kwietnia do czerwca obchody związane z papieżem

  • PAP    31 marca 2011 - 11:13
Od kwietnia do czerwca obchody związane z papieżem

Msze św., konferencje i rajd rowerowy, przygotowano w Białymstoku na obchody związane z rocznicą śmierci i beatyfikacji Jana Pawła II.
Program obejmuje obchody zaplanowane od kwietnia do czerwca, organizowane przez Archidiecezję Białostocką i władze Białegostoku. To przypadająca w najbliższą sobotę, 2 kwietnia, 6. rocznica śmierci papieża, zaplanowana na 1 maja beatyfikacja Ojca Świętego w Rzymie oraz przypadająca 5 czerwca 20. rocznica wizyty papieża-Polaka w Białymstoku.

Ks. Roman Balunowski z kurii metropolitalnej w Białymstoku, do najważniejszych uroczystości w najbliższą sobotę 2 kwietnia zaliczył wieczorną mszę świętą w kościele pw. św. Ojca Pio, a także marsz modlitewny wiernych z tego kościoła na lotnisko Krywlany w Białymstoku.

Na Krywlanach znajduje się kopiec papieski, przy którym 5 czerwca 1991 roku Jan Paweł II odprawił nabożeństwo dla kilkuset tysięcy wiernych. Papież ustanowił wówczas diecezję białostocką – wyłonił ją z wileńskiej; później stała się ona została archidiecezją, a także dokonał beatyfikacji siostry Bolesławy Lament.

Obecnie kopiec jest modernizowany i ma być gotowy na czerwcowe obchody związane z 20. rocznicą wizyty papieża w mieście. Uroczystości związane z 20. rocznicą wizyty Jana Pawła II w Białymstoku rozpoczną się kilka dni przed 5 czerwca. Odbędzie się wtedy m.in. procesja z relikwiami bł. Bolesławy Lament, bł. ks. Michała Sopoćki i bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Jak powiedział ks. Balunowski, są to błogosławieni związani z diecezją białostocką. Uroczysta msza święta upamiętniająca jubileusz, odbędzie się 5 czerwca w białostockiej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Homilię ma wygłosić prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Główne w Białymstoku uroczystości w dniu beatyfikacji Jana Pawła II, czyli 1 maja, to msza święta pod przewodnictwem metropolity białostockiego arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego.

W ten dzień odbędzie się też rajd rowerowo-motocyklowy śladami Ojca Świętego w Białymstoku, który zakończy się na Krywlanach. Na Rynku Miejskim w Białymstoku otwarta zostanie wystawa poświęcona papieżowi. Ksiądz Balunowski powiedział, że adresatami większości uroczystości mają być dzieci, młodzież, a także ich wychowawcy i rodzice.

Dodał, że papież bardzo dużą wagę przywiązywał do spotkań z młodzieżą, dlatego chce, aby wartości związane z Ojcem Świętym przekazywać młodym pokoleniom.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.