PARTNER PORTALU
  • BGK

Od piątku III Zakopiańskie Lato Teatralne

  • PAP    21 lipca 2010 - 09:37

Niecodzienne i niekonwencjonalne inscenizacje klasycznych sztuk teatralnych w wykonaniu teatrów offowych, będzie można oglądać od piątku przez trzy kolejne weekendy na zakopiańskich Krupówkach, podczas III Zakopiańskiego Lata Teatralnego.
Jak zapowiadają organizatorzy imprezy, tegoroczna edycja Festiwalu będzie obfitowała w repertuar klasyczny. "Ciekawostką Lata Teatralnego będzie to, że repertuar klasyczny będzie inscenizowany w konwencji teatru plenerowego, co może być ciekawym eksperymentem artystycznym" - powiedział kierownik artystyczny Zakopiańskiego Lata Teatralnego, Bartłomiej Piotrowski.

Na scenie plenerowej na zakopiańskich Krupówkach pojawią się między innymi inscenizacje sztuk Arystofanesa, Szekspira, Gombrowicza, Różewicza oraz Witkacego.

Podczas tegorocznego Lata Teatralnego w Zakopanem, widzowie będą mogli obejrzeć w sumie dziesięć spektakli teatrów offowych. Jak mówi Piotrowski, "teatr offowy to taki, który pracuje z dala od głównego nurtu życia teatralnego, często poszukuje nowych form w swoich spektaklach, stosuje nowe środki wyrazu i eksperymenty inscenizacyjne".

III Lato teatralne rozpocznie się w piątek spektaklem kabaretowym "Haj Lajf", w wykonaniu Teatru OFF Tatrzańskiego z Zakopanego. Akcja spektaklu w groteskowy i nieco zdeformowany sposób ukazuje perypetie bohaterów, którzy koniecznie i za wszelką cenę chcą stać się kimś, kim w rzeczywistości nie są, nie byli i z różnych powodów na pewno nie będą.

Na uwagę zasługuje spektakl "Thesmoforie" autorstwa Arystofanesa, we współczesnej aranżacji teatru Inicjatyw Formalnej Komedii i Klasyki Alternatywnej z Wrocławia, który będzie można zobaczyć na Krupówkach w sobotę.

Gościem III Zakopiańskiego Lata Teatralnego będzie teatr offowy "Kropka Theatre" z Sydney. Grupa ta jest teatrem poetycko-metaforycznym, która w symboliczny sposób wykorzystuje rekwizyty i kostiumy. Artyści "Kropka Theatre" pokażą na Krupówkach spektakl "Matka" autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Ciekawie zapowiada się również spektakl "Wesoła taksówka pełna szarlatanów" teatru "On Off" z Krakowa, z udziałem zabytkowego pojazdu w stylu retro - białej Warszawy z 1969 roku, która na Krupówkach zagości w piątek 6 sierpnia. Bohaterowie spektaklu przeniosą widzów w świat absurdów PRL-u opisywanych przez Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. W krzywym zwierciadle artyści pokażą inscenizację najciekawszych fragmentów "Teatrzyku Zielona Gęś".

Tegoroczny Festiwal zakończy kabaretowy spektakl Kościańskiego Teatru Kameralnego "Czekając na ". Jak wskazuje sam tytuł, spektakl opowie o czekaniu i związanych z nim najróżniejszych zdarzeniach. Bohaterowie; Prezes, Wiceprezes, Sekretarki i Pracownicy jakiejś firmy bądź instytucji czekają na przyjazd lub przyjście niewiadomo kogo, niewiadomo kiedy.

Organizatorem Zakopiańskiego Lata Teatralnego są Biuro Promocji Zakopanego i Teatr Off Tatrzański.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.